• Nasza szkolna historia

•  Pierwsza kronika szkolna zapisana w starogotyckim języku niemieckim nie określa dokładnej daty powstania szkoły. W owym czasie Dąbcze należało do powiatu wschodniego województwa poznańskiego. Była to szkoła katolicka, w której uczyły się dzieci polskie i niemieckie. Kolejnymi nauczycielami byli: Strauchmann, Hund , Hajducki, Andrzej Andersch, Onkonom. W latach 1839-48 szkołą kierował Polak- Hieronim Pade, który to dobudował II część w 1844/45 roku. Następnie szkołą kierowali:

•  1. VII. 1848/84                         Herman Scholz
          • 1884                                          Henryk Krauze z Mikstatu
          • 1887                                          Schultze z Jaworu
          • 1.X.1923                                    Leon Charoński
          •  15.X.1923                                Alojzy Kruk
          • 14.XI.1925                                Chmielowski
          • 1.IX.1932                                  Hubert Początek
          • 1945                                          Jan Wojciechowski
          • 12.03.1948                                Kazimierz Skrobała
          • 1.03.1949                                  Alfons Kolonista
          • 1.09.1950                                  Antoni Ostojski
          • 1.09.1973                                   Zbigniew Długi

Karty kronik zawierają informacje o tym jak długo trwały wakacje jesienne i ferie zimowe, kto i kiedy wizytował placówkę. Nie zapomniano także o dochodach nauczycieli i kosztach utrzymania szkoły. Od 15 X 1923 r. uczniowie zastają podzieleni na dwa oddziały: polski i niemiecki, a od 14.XI 1925r. połączono ich w dwuklasową szkołę z językiem polskim jako wykładowy. 22.IX.1933r. założono Towarzystwo Popierania Budowy Powszechnych Szkół Publicznych. W 1939 r. zostaje przerwana nauka w szkołach. Dopiero w styczniu1945r. Armia Czerwona oswobodziła Dąbcze z prawie sześcioletniej niewoli. Młodzież Polska wraca do szkół, gdzie uczy się w czterech klasach. W listopadzie 1945 r. powstaje szkolne koło PCK. W roku szkolnym 1945/46 naukę prowadzi się w 5 oddziałach, od1946 jest już 6 oddziałów, 1949/50- 7 oddziałów. W XI 1946r. na cele oświatowe oddano budynek nr 46, czyli budynek szkolny nr II.

Rok 1973 zapisał się w historii szkoły reorganizacja placówek oświatowo- wychowawczych na terenie gminy. Z dniem 1.09.1973r. rozpoczęła działalność Zbiorcza Szkoła Gminna w Rydzynie, której dyrektorem został mgr Zenobiusz Wyrodek. W związku z reorganizacją sieci placówek zlikwidowano Szkołę Podstawową w Tworzanicach i dwuoddziałową Szkołę Podstawową w Nowej Wsi. Dzieci z obwodów szkolnych  Tworzanic i Nowej Wsi dowożono autobusem szkolnym do Dąbcza. Zorganizowano także świetlicę szkolną, w której było dożywianie oraz akcja " Szklanka Mleka". W tym czasie działają organizacje uczniowskie prowadzone przez nauczycieli: drużyna harcerska, zuchowa, PCK, SKO, LOP, Samorząd Uczniowski. W 1984r. oddano do użytku blok mieszkalny dla nauczycieli, w którym zamieszkało sześć rodzin. W 1986r. dyrektor i jego zastępca przebywali w NRD na zaproszenie dyrektora szkoły w HERSCHDORF. Powodem było nawiązanie przyjaznych stosunków między szkołami i w przyszłości dokonanie wymiany uczniów. W roku szkolnym 1990/91 powraca do szkoły religia. W tym samym czasie 24 uczniów przebywało na wycieczce w Holandii, w ramach współpracy między szkołami z Dąbcza i Grave. Z dniem 1.09.1991r. szkoła uzyskuje samodzielność budżetową. Zostaje  zlikwidowany Inspektorat Oświaty i Wychowania w Rydzynie, któremu bezpośrednio podlegała S. P. w Dąbczu. W dniach 11- 18 X 1991r. uczniowie nasi goszczą swych kolegów z Grave. Z dniem 01. I. 1992r. oddziały zerówki zostają przekazane do Przedszkola, szkoła w Tworzanicach zostaje Szkołą Filialną S. P. w Dąbczu- kierownikiem tej placówki zostaje mgr Maria Werwińska. Z dniem 01.IX.1992r w miejsce Komitetu Rodzicielskiego powołana zostaje Rada Szkoły i Rada Rodziców. Przy świetlicy zaczyna działać Świetlica Terapeutyczna , a z braku funduszy w 1995r. zaprzestaje swą działalność kuchnia szkolna. W 1996 r. Rada Miejska w Rydzynie funduje Nagrodę dla Najlepszego Ucznia w Szkole. W następnym roku jedna z izb lekcyjnych przygotowywana jest na salę komputerową. 18 VI 1998r w szkole gości biskup pomocniczy Archidiecezji Poznańskiej Marek Jędraszewski.

W tym samym roku zaczyna swą działalno?ć Klub Europejski. Rok 1999 to kolejna reforma oświatowa, dlatego kilku nauczycieli zostaje zatrudnionych w Gimnazjum w Rydzynie. Następują wtedy także zmiany w szkole - zlikwidowane są piece stałocieplne  a założona instalacja C.O., doprowadzono również wodę do wszystkich klas. 27 IV uczniowie klasy VI wyjeżdżają do telewizji Wrocław by wziąć udział w programie " Krzyżówka- 13 latków- Światowid" -zajmują tam II MIEJSCE.

Z dniem 01.IX.2002r. dyrektor mgr  Zbigniew Długi przechodzi na zasłużoną emeryturę. Rada Rodziców, Rada Szkoły, Rada Pedagogiczna , pracownicy, uczniowie i zaproszeni goście uroczyście pożegnali kolegę i przyjaciela, wspaniałego człowieka, który kierował szkołą 29 lat.