• SZKOŁA DZIŚ

        •    

              

             Z dniem 01 września 2002r. szkołę  prowadzi dyrektor mgr Wojciech Jędrzejczak. Od września 2018 r. po raz pierwszy powołano stanowisko zastępcy dyrektora szkoły. Funkcję tę sprawuje pani mgr Beata Mazurkiewicz.

             Do roku 2017 społeczność szkolna to uczniowie klas I-VI. Z dniem 1 września 2017 r. jesteśmy ośmioklasową szkołą podstawową.  Naszymi uczniami są to nie tylko dzieci z Dąbcza, ale i innych miejscowości, które należą do naszego okręgu szkolnego; tj.: Nowej Wsi, Maruszewa, Tworzanic, Tworzanek i Przybinia.  Uczniowie uczą się w trzech budynkach szkolnych.

             Lekcje wychowania fizycznego odbywają się  na boisku szkolnym, które zostało wykonane wiosną 2002r, a  od stycznia 2013 r. na hali sportowej.  Oprócz zajęć dydaktycznych nasi wychowankowie mogą korzystać ze świetlicy szkolnej oraz rozwijać swe zainteresowania na kółkach. Przy szkole działa również świetlica, na której odbywają się zajęcia o charakterze profilaktyczno – terapeutycznym, których uczestnikami są uczniowie klas I-VI. Nadrzędnym celem zajęć jest spędzanie przez uczniów wolnego czasu w ciekawy i zorganizowany sposób, uczenie współdziałania w grupie, godne zachowanie i reprezentowanie szkoły poza naszą oświatową placówką.

          Mamy oczywiście i bibliotekę szkolną. Nie jest to wielki zbiór, ale mogą z niego korzystać zarówno uczniowie jak i osoby dorosłe.

          Z dniem 01 września 2005r. poprawiło się bezpieczeństwo uczniów. Urząd Gminy i Powiatu współfinansowały wykonanie prac drogowych - przebudowa przejścia dla pieszych, budowa ścieżki rowerowej, nowego chodnika i ogrodzenia.

             Rok szkolnym 2008/2009 to ciężka praca wszystkich pracowników, rodziców i uczniów , gdyż przygotowywaliśmy się do nadania imienia naszej szkole. Dnia 23 maja 2009 roku uroczyście przyjęliśmy imię Tadeusza Łopuszańskiego oraz  otrzymaliśmy sztandar szkoły.

              Przez cały czas Dyrektor wraz z włodarzami naszej gminy dba o wygląd estetyczny szkoły i bezpieczeństwo uczniów.

             Każdego roku  realizujemy nowe projekty edukacyjne, dzięki którym nasi uczniowie mogą poszerzać wiedzę i  rozwijać swe zainteresowania.

          W 2010 roku nasza szkoła podpisała ze szkołą podstawową Willibald-Alexis w Kloster Lehnin w Niemczech akt o partnerstwie. Dzięki temu co rok odbywa się wymiana uczniowska. 

          W roku szkolnym 2011/2012  oraz 2012/2013 realizowaliśmy międzynarodowy projekt COMENIUS „Oszczędzaj energię. Przyszłość planety jest w Twoich rękach”, mający na celu kształcenie wśród uczniów ekologicznej świadomości tak, by każdy potrafił działać na rzecz rozwiązywania problemów ekologicznych. Naszymi partnerami były szkoły z Turcji, Niemiec, Węgier, Łotwy, Finlandii, Estonii i Czech. W ramach projektu odbyło się wiele spotkań uczniów i nauczycieli nie tylko w Polsce…, co dało nam szansę na poznanie nowych rówieśników, ich obyczajowości, kultury. Dwuletni projekt zakończył się Szkolnym Festiwalem.

          W roku szkolnym 2013/2014 braliśmy udział w projekcie „Z kulturą za pan brat”, a w 2014/2015 przystąpiliśmy do dwóch programów edukacyjnych: „Mistrzowie kodowania” i „Koduj z klasą”, których celem była nauka programowania i kodowania.

          Co roku bierzemy udział w polskiej akcji społecznej „Narodowe Czytanie”. Jest ona doskonałą okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie naszej szkoły mają szansę docenić wartość czytania oraz spotkać się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.

          Uczniowie najchętniej uczestniczą w realizowanym już od wielu lat projekcie „Zielonej Szkoły”, dzięki któremu mają możliwość poznania i zwiedzenia najciekawszych miejsc w Polsce. Byliśmy już m.in. w Kazimierzu Dolnym, Karkonoszach, Poroninie, Trójmieście, Kotlinie Kłodzkiej.

          W ramach projektu edukacyjnego „Ludzie bogactwem naszej gminy” regularnie zapraszamy ciekawych mieszkańców gminy Rydzyna, którzy opowiadają nam o swoim życiu, osiągnięciach. Spotkaliśmy się m.in. ze znanymi sportowcami, muzykami, podróżnikami.

          Aktywnie bierzemy udział w wielu ogólnopolskich projektach jak: „BohaterON”, „Niepodległa do hymnu”, „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”.

          Zawsze z wielkim zaangażowaniem wspieramy akcje charytatywne, m.in.  „Wszystkie kolory świata”, „Pączki do rączki”, „Szlachetna paczka”, Jabłuszko”, „Opatrunek na ratunek”, „Okulary dla Afryki”, „Góra groszy dla Marysi”.