• Wymiana międzynarodowa z Kloster Lehnin

Od roku 2005 nasza szkoła bierze aktywny udział w wymianie międzynarodowej ze szkołą w Kloster Lehnin dzięki wsparciu finansowemu Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM). 2 czerwca 2010 został zawarty dla umocnienia już istniejących kontaktów Akt Partnerstwa Szkół. Wymianie przewodniczy pani Joanna Stanisławska oraz pan Jacek Ptaszyński, którzy biorą udział w różnego rodzaju konferencjach czy szkoleniach, aby poszerzyć swoją wiedzę i w możliwie jak najciekawszy sposób zorganizować program wymiany uczniowskiej. Każdego roku towarzyszy nam inna tematyka spotkań, np. tematy związane z robotyką czy zagadnienia dotyczące zwierząt. Nauczyciele organizatorzy wraz z panem Dyrektorem Wojciechem Jędrzejczakiem wyjeżdżają na spotkania organizacyjne, na których omawiane są szczegóły spotkań.

Strona internetowa szkoły partnerskiej:

Cele każdego programu wymiany uczniowskiej:

- integracja młodzieży polskiej i niemieckiej,

- przełamywanie barier, weryfikowanie stereotypów i uprzedzeń,

- uczenie tolerancji,

- pokazanie podobieństw i odmienności kulturowych,

- zachęcanie młodzieży do budowania osobistych kontaktów, które będą kontynuować w przyszłości,

- zapoznanie młodzieży z historią regionu ojczystego oraz miasta partnerskiego,

- zwiększenie motywacji  do nauki języków obych.

Wymiana uczniowska w Kloster Lehnin 2023

Po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, w końcu nadszedł czas by ponownie się spotkać. Mowa tutaj o uczniach oraz nauczycielach Szkoły Podstawowej w Dąbczu, Panią Joanną Stanisławską, Panem Jackiem Ptaszyńskim oraz Dyrektorem Wojciechem Jędrzejczakiem, którzy w dniach 5-9 czerwca udali się z wizytą partnerską w ramach wymiany uczniowskiej do zaprzyjaźnionej szkoły w Kloster Lehnin w Niemczech.

Tegorocznym tematem wizyty była „Sztuka i ceramika”, w ramach którego uczestnicy wymiany wzięli udział w zajęciach ceramicznych. Podczas warsztatów mieli za zadanie pomalować wybrane przez siebie figurki, które kolejnego dnia trafiły do specjalnych pieców, by w odpowiedniej temperaturze uzyskać odpowiedni kolor i połysk.

Ponadto, uczniowie obu szkół udali się w podróż do Poczdamu, w którym zwiedzili Muzeum Sztuki Barberini. Obecnie tematem przewodnim wystawy jest słońce, toteż młodzież miała okazję zobaczyć na własne oczy oryginalne obrazy tak znanych malarzy jak Calude Monet czy Peter Paul Rubens.

Młodzież miała okazję integrować się nie tylko w domu rodzin z Niemiec, ale również biorąc udział w grach na placach zabaw czy podczas wizyty w straży pożarnej w Netzen.

Bardzo ciekawym doświadczeniem dla każdego było przejście leśnej ścieżki Barfusspark, którą należało pokonać gołymi stopami niejednokrotnie stąpając po wymagających podłożach tj. szyszki, kora czy łupiny orzechów.

Jak za każdym razem, podczas pożegnania nie obyło się bez łez. W przyszłym roku planowana jest wizyta uczniów z Niemiec w naszym kraju.

Tematyka dotychczasowych spotkań:

2019 - Bierzemy udział! - wymiana międzynarodowa w Szkole Podstawowej w Dąbczu,

2015 - Żyj zdrowo! - wymiana międzynarodowa w Szkole Podstawowej w Dąbczu,

2013 - Jak dobrze znasz kraj sąsiada? - wymiana międzynarodowa w Szkole Podstawowej w Dąbczu,

2010 - "Szkoła badaczy" - wymiana międzynarodowa w Kloster Lehnin,

2009 - "Znane postacie z naszego regionu" - wymiana międzynarodowa w Szkole Podstawowej w Dąbczu,

2008 - " Potrawy charakterystyczne dla naszych krajów i regionów" - wymiana międzynarodowa w Szkole Podstawowej w Dąbczu,

2007 - "Święta w Polsce i w Niemczech" - wymiana międzynarodowa w Szkole Podstawowej w Dąbczu,

2006 - "Nasze zainteresowania" - wymiana międzynarodowa w Kloster Lehnin,

2005 - "Poznajemy się" - wymiana międzynarodowa w Szkole Podstawowej w Dąbczu,

W czerwcu 2021/2022 planujemy również wyjazd z naszymi uczniami klas IV-VIII do Kloster Lehnin, jeśli sytuacja pandemiczna w krajach objętych wymianą na to pozwoli.