• Cooltura z klasą

• Realizacja innowacji: rok szkolny 2021/2022 w klasach Vb i VIa

Autorki: Hanna Dopierała, Luiza Kowalczyk – Kierzek

Współczesna szkoła, obok funkcji edukacyjnej, pełni bardzo ważną rolę wychowawczą. Tutaj uczniowie nie tylko zdobywają wiedzę, ale poznają także siebie, uczą się budować pozytywne relacje z innym ludźmi, szacunku do drugiego człowieka.

W ramach innowacji „Cooltura z klasą”  autorki kładą nacisk na kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się swoich wychowanków w różnych życiowych sytuacjach, w różnych miejscach, co ułatwi im funkcjonowanie w społeczeństwie. Inspirują uczniów do działań twórczych oraz aktywnej współpracy, a także umożliwiają im rozwijanie pasji.

Innowacja zakłada również wprowadzenie elementów wiedzy o filmie, sztuce, muzyce na lekcjach języka polskiego, wychowania fizycznego, godziny wychowawczej. Uczniowie samodzielnie analizują filmy, uczestniczą w przedstawieniach teatralnych on-line. Założenia innowacji przewidują wspólne wyjścia na wybrane wydarzenia kulturalne w mieście, wystawy, specjalne seanse w kinie, dostosowane do wieku i wrażliwości odbiorców. Uczniowie także współpracują z biblioteką szkolną.

CELE OGÓLNE:

• Rozwijanie zainteresowań i artystycznych zdolności.
          • Wspieranie wszechstronnego rozwoju uczniów.
          • Przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym społeczeństwa.
          • Kształtowanie postaw świadomego odbiorcy sztuki, zwłaszcza teatralnej.
          • Motywowanie do aktywnej, twórczej pracy.
          • Propagowanie standardów dobrego wychowania oraz ich wpływ na relacje z innymi ludźmi.

1. Śladami Adama Mickiewicza

9 września wybraliśmy się na wycieczkę rowerową. Jednym z celów "rowerówki" był mieszczący się w malowniczym parku w Luboni dworek, w którym w 1831 r. gościł Adam Mickiewicz, o czym informuje tablica pamiątkowa wmurowana w 1960 r. w ścianę dworu. Uczniowie mieli okazję pospacerować aleją topoli włoskich (zwaną "Aleją Mickiewicza") z głazami narzutowymi ułożonymi na kształt ławki nazywanej "Ławką Mickiewicza"

2. Warsztaty w pracowni ceramicznej "Artiszok"

W dniu 15 listopada braliśmy udział w warszatach w pracowni "Artiszok". Nie tylko poznaliśmy tajniki i techniki traktowania gliny, ale również spędziliśmy twórczo czas w przyjaznym towarzystwie. W czasie warsztatów uczniowie oddali się radosnej twórczości, w skupieniu tworzyli niesamowite wyroby ceramiczne.