• Kółko ekologiczne

        • opiekun- mgr Tatiana Kłys

          Znalezione obrazy dla zapytania: świat przyrody

          Na zajęciach koła ekologicznego uczniowie realizują program edukacyjny „Bądź eko razem z nami”, który został opracowany z myślą o wykorzystaniu bazy dydaktycznej nowo projektowanej pracowni. Program uwzględnia zagadnienia z zakresu ekologii, biologii, chemii, przyrody, geografii i edukacji prozdrowotnej przewidzianych w podstawie programowej dla szkoły podstawowej. Opiera się na doświadczeniu i obserwacji.  

          Zajęcia mają  na celu nauczyć uczniów racjonalnego korzystania z zasobów przyrody i radzenia sobie w sytuacji zagrożeń spowodowanych nadmiernym zanieczyszczeniem środowiska w okolicy zamieszkania.

          Na zdjęciach uczniowie podczas wrześniowych i październikowych zajęć- przeprowadzają doświadczenia z wodą i detergentami, badają elektryzowanie ciał.

           

          Działania koła w grudniu 2023r.:

          Przez miesiąc od 6 grudnia do 3 stycznia badaliśmy czystość powietrza  naszej okolicy. Rozstawiliśmy cztery pojemniki kontrolne, w Dąbczu: wsi-pojemnik nr 1,  ul. Cyprysowa- pojemnik nr 2, ul. Borówkowa – pojemnik nr 3 i w Maruszewie- pojemnik nr 4. Po miesiącu najwięcej zanieczyszczeń pyłowych – sadzy i pyłów zgromadziła próbka z pojemnika nr 1, następnie z pojemnika nr 2 i 3, a najczystsza była próbka nr 2. 

          Do ilości zanieczyszczeń przyczyniły się: dominujący rodzaj ogrzewania w domach w najbliższej okolicy próbek i natężenie ruchu samochodowego. Opalanie domów węglem kamiennym i nasilony ruch samochodowy wymiernie wpłynęły na silne zanieczyszczenie pyłowe powietrza- próbki nr 1 z Dąbcza wsi, ogrzewanie domów węglem kamiennym również miało wpływ na jakość powietrza w Maruszewie- próbka nr 4, a natężony ruch uliczny na zanieczyszczenie próbki z ulicy Borówkowej- próbka nr 3. Ogrzewanie domów gazem ziemnym i mniejszy ruch samochodowy obniżyły ilość zanieczyszczeń pyłowych na ul. Cyprysowej- próbka nr 2.

          Próbki przebadaliśmy również pod mikroskopami, dominowały w nich zanieczyszczenia sadzą, pyłami i ziemią.

          Ponadto przeprowadziliśmy doświadczenie z biodegradacji, po trzech tygodniach skórka od banana uległa biodegradacji, chusteczka higieniczna- odrobinę,  a plastikowy kubek wygląda identycznie jak przed włożeniem do pojemnika z ziemią.

          Założyliśmy też hodowlę krokusów i zasadziliśmy samodzielnie ukorzenione szczepki kwiatów doniczkowych.

          Obserwujemy także  rozwój grzybni, którą przyniosła Liwia Kępińska, ciekawe jakie grzyby z niej wyrosną?

          Działania koła w styczniu 2024r.:

          Styczniowe zajęcia koła ekologicznego poświęcono poznaniu funkcjonowania oczyszczalni ścieków, tworzeniu preparatów mikroskopowych próbek wód z różnych zbiorników. Uczestnicy koła filtrowali  też zanieczyszczoną wodę. Tworzyli plakaty i prezentację multimedialną na temat „Jak i dlaczego należy oszczędzać wodę?”, by zwrócić uwagę społeczności szkolnej na problem wysychania zasobów wody pitnej na świecie.

          Działania koła w lutym 2024r.:

          Tematyka zajęć ekokoła dotyczyła ocieplenia klimatu, procesu powstawania kwaśnych opadów. Uczniowie badali kwasowość cieczy za pomocą papierków wskaźnikowych i przeprowadzając doświadczenie z octem i jajkiem. Przygotowali także gazetkę informacyjną, plakaty i prezentację multimedialną z okazji Światowego Dnia Wody- 22 marca.