Wizyta w Biskupinie
- 21.09.2023
To miejsce, które swoim wyjątkowym klimatem potrafi wessać człowieka na długie godziny, a potem wypuścić z nadzieją na szybki powrót.
Wielu z nas przeżyło swoją własną przygodę w Biskupinie i wie jak to zaczarowane miejsce potrafi przenieść człowieka do zamierzchłych czasów, zwykle widywanych tylko na kartach historii, bądź na ekranie telewizora.
Jednak obcowanie z historią w sposób wręcz namacalny, poczucie jej wszystkimi zmysłami oraz poprzez interakcje z wyjątkowymi pasjonatami, sprawia, że docenianie naszych korzeni nabiera zupełnie innego wymiaru.
W tym roku nasi uczniowie mieli okazję dostąpić tej przyjemności i odkrywać historię ludów słowiańskich z początków państwa polskiego.
Wierzymy, że wspomnienia zostaną z nami na długo i w przyszłości będziemy szukać okazji do powtórnych odwiedzin Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.
34
Narodowe Czytanie 2023
- 21.09.2023
piątek, 8 września, w dzień poprzedzający finał 12. odsłony Narodowego Czytania, społeczność naszej szkoły wzięła udział w tym ważnym wydarzeniu.
Akcja Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej organizowana jest od 2012 roku. Każdego roku Para Prezydencka wskazuje konkretny utwór do Narodowego Czytania, łącząc jego tematykę z obchodzonym aktualnie jubileuszem. Tegoroczna lektura to "Nad Niemnem" autorstwa Elizy Orzeszkowej. Jest to jeden z najważniejszych utworów podejmujący temat Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w tym roku.
Uczniowie wraz z nauczycielami mieli przyjemność wysłuchać fragmentów powieści czytanych przez uczennice klasy 8 (Julię Rypińską, Emilię Kozimalę, Oliwię Białasik, Lidię Wujczak, Amelię Kuziak). W świat przedstawiony wprowadziły nas Matylda Pierzchała oraz Aleksandra Sikorska.
Okazuje się, że utwory powstałe w wieku XIX mogą być dla nas nadal atrakcyjne i pouczające.
Wielkie Otwarcie Szkoły
- 03.09.2023
W dniu 1 września 2023 zapisaliśmy nową, czystą kartę historii Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Łopuszańskiego w Dąbczu. Tego dnia odbyło się bowiem otwarcie nowej części budynku.
Uroczystość naszą zaszczyciło swą obecnością wielu znamienitych gości oraz uczniowie wraz z rodzicami. Poprzedziło ją poświęcenie placówki i przecięcie wstęgi. Główna gala odbyła się w hali sportowej.
W swoim przemówieniu Dyrektor naszej szkoły, Wojciech Jędrzejczak, podkreślił, że miniony rok szkolny był trudnym czasem dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców, gdyż program edukacyjny trzeba było realizować w dwóch miejscowościach i czterech budynkach. Następnie podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dziś szkoła jest piękna.
- Dzisiaj jesteśmy tutaj. Możemy się cieszyć, że drodzy uczniowie, którzy rozpoczną naukę 4 września w tym pięknym budynku, będą mogli przede wszystkim rozwijać swoje umiejętności – mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zaproszeni goście pogratulowali wykonania inwestycji, dzięki której uczniowie z gminy Rydzyna będą mogli zdobywać wiedzę i realizować swoje marzenia w funkcjonalnej i nowoczesnej placówce oświatowej.
Na koniec gali zebrani obejrzeli część artystyczną w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Młodzi artyści zostali nagodzeni gromkimi brawami.
Po oficjalnej części uroczystości zaproszeni goście udali się na zwiedzanie szkoły.
W piątkowe popołudnie mieszkańcy gminy mieli możliwość obejrzeć nowo rozbudowaną część budynku, przyjrzeć się technologicznym nowinkom, które będą wykorzystywane przez uczniów oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Rozwój indywidualizmu jest jedyną drogą,
która może poprowadzić ludzkość w przyszłość świetlanych
i wielkości swej nie dających się ogarnąć umysłem możliwości.Tadeusz Łopuszański
To hasło, które zdobi mury naszej nowo otwartej części szkoły i od teraz towarzyszyć już będzie nam na co dzień.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i obejrzenia filmu z budowy szkoły.
https://www.youtube.com/watch?v=PjgGa-3261c
183
Komunikat Dyrektora Szkoły
- 16.08.2023
Szanowni Rodzice uczniów klas I rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Łopuszańskiego w Dąbczu.
Spotkanie organizacyjne związane z rozpoczęciem roku szkolnego odbędzie się 30 sierpnia 2023 r. o godz. 17.00 w holu budynku nr I.
Dyrektor Szkoły
Wojciech Jędrzejczak
Już Pożegnania Nadszedł Czas
- 23.06.2023
Nasi Uczniowie rozpoczęli właśnie wakacje. Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbyło się w sali gimnastycznej.
Było nam niezmiernie miło powitać przedstawicieli Fundacji Zamek w Rydzynie: Prezesa Fundacji Pana Andrzeja Bielańskiego, Dyrektora Zamku SIMP w Rydzynie Pana Zbigniewa Szukalskiego oraz Wicedyrektora Zarządu Rady Fundacji Panią Jolantę Kotyś. Tego dnia nastąpiło uroczyste wręczenie statuetek i przyznanie tytułu Honorowego Przyjaciela Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Łopuszańskiego w Dąbczu dla Fundacji Zamek w Rydzynie oraz Fundacji im. Tadeusza Łopuszańskiego.
Dzisiejszy dzień był szczególnym wydarzeniem dla uczniów klas ósmych, którzy opuszczają mury naszej szkoły po ośmiu latach nauki. Uczniowie otrzymali świadectwa oraz wyróżnienia za bardzo dobre wyniki w nauce. Nie tylko jednak nauką żyje człowiek… W międzyczasie absolwenci przedstawili widowni humorystyczne przedstawienie pt. „W szkole” przygotowane przez Panią Anetę Kachel.
Statuetki Mistrza za szczególne osiągnięcia w różnych dziedzinach otrzymali następujący uczniowie klas ósmych:
„Mistrz Logicznego Myślenia” – Łucja Kłak (i tu może być zdjęcie)
„Mistrz Nauk Przyrodniczych” – Mikołaj Stelmaszczyk
„Mistrz Słowa Obcego”- Michalina Majorczyk
„Mistrz Twórczości Artystycznej” Victoria Mróz
„Znakomity Sportowiec” Maciej Kajzer
„Społecznik” Alicja Jankowska
Wyróżnienie ufundowane przez Fundację im. T. Łopuszańskiego w kategorii „Najaktywniejsza postawa społeczna” otrzymał Jakub Gorwa.
Nagrodę Burmistrza za najlepsze wyniki w nauce otrzymała Olga Pacholska.
- Wszystkim życzę gorącego lata, wiatru w żaglach, czystych szlaków górskich oraz spędzenia jak najmilej wakacji. Natchnieni latem wróćmy we wrześniu. – Życzy „nowo panująca” Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Maria Nawrotkiewicz.
72
Konkursy, konkursy i ... jeszcze raz konkursy.
- 22.06.2023
21 czerwca był wyjątkowo miłym dniem, gdyż tradycyjnie dwa dni przed zakończeniem roku szkolnego nauczyciele wręczają uczniom nagrody i dyplomy za wszelkie konkursy, które odbyły się w ostatnim czasie.
Ponadto klasa 3b prowadzona przez Pana Michała Solnickiego zaprezentowała część artystyczną na zakończenie roku szkolnego oraz pierwszego etapu ich edukacji.
Uczniowie biorący udział w wymianie uczniowskiej ze szkołą Kloster Lehnin otrzymali pamiątkowe zaświadczenia.
W Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego Forget-Me-Not.
Wyróżnienia zdobyli:
Olga Pacholska
Łucja Kłak
Aleks Delomier
Uczniowie biorący udział w wycieczce do Kotliny Kłodzkiej otrzymali nagrody za pięknie prowadzone zeszyty oraz wzorowo utrzymany porządek w pokojach hotelowych.
Pan Jacek Ptaszyński wyróżnił uczennicę klasy siódmej, Emilię Kozimalę, która osiągnęła w obecnym roku najlepsze wyniki z języka angielskiego.
Pamiątkową książkę, odebrała Wiktoria Sikorska, która brała udział w projekcie pisania opowiadania w języku polskim oraz angielskim.
W konkursie Pivot Animator nagrody zdobyli:
I miejsce – Anna Sznycer
II miejsce – Maria Nawrotkiewicz
III miejsce – Michalina Wira
Wszystkie klasy I-III otrzymały dyplomy za udział w projekcie edukacyjnym English Special Days prowadzonym przez Panią Sylwię Wyrwantowicz-Polak.
Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie pisarskim „W krainie bajek”.
I miejsce - Maja Koladyńska
II miejsce – Emilia Prałat, Roksana Wira
III miejsce – Anna Andrzejewska
wyróżnienie – Maria Matysiak, Jagoda Walkowiak
Zwycięzcami konkursu „Mistrz tabliczki mnożenia” zostali:
I miejsce – Maja Koladyńska, Roksana Wira
II miejsce – Dalia Meissner, Rafał Nowaczyk
III miejsce – Nicholas Wleklik
Spora grupa uczniów otrzymała dyplomy za uczestnictwo w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Alfik Matematyczny oraz w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur.
Wyróżnienia w tym drugim otrzymali:
Matylda Pierzchała
Maria Nawrotkiewicz
Anna Andrzejewska
W szkolnym Konkursie Fizyczno-Chemicznym miejsca zdobyli:
I miejsce - Martyna Woźniak, Zuzanna Giernaś
II miejsce – Oliwia Picz, Oliwia Wawrzyniak
III miejsce – Mateusz Milecki, Miłosz Szeląg
wyróżnienie – Weronika Ciszak, Mikołaj Stelmaszczyk
Dyplomy za Konkurs Wiedzy Baśni i Bajek:
I miejsce - Roksana Wira
II miejsce – Zuzanna Chorała
III miejsce – Szymon Prałat
Dyplom uznania za 100% frekwencję w ciągu wszystkich szkolnych lat otrzymała Lena Milecka.
Nagrody za Najciekawszy Dziennik z Wycieczki przypadły dla:
I miejsce - Oliwia Ratajczak, Maria Gimzińska
II miejsce – Lena Milecka
III miejsce – Mateusz Nawrocik
Najlepszymi w konkursie geograficznym Mistrz Orientacji na Mapie okazali się:
Klasy 8
I miejsce – Olga Pacholska
II miejsce – Krzysztof Kaźmierowski
Klasy 6
I miejsce - Maria Nawrotkiewicz
II miejsce – Matylda Pierzchała
Klasy 5
I miejsce - Aleks Delomier
II miejsce – Jakub Kłys
Członkowie koła przyrodniczego z klasy 4a otrzymali wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Wydawnictwa Gdańskiego Ptasi Album
Maja Piotrowska oraz Oliwia Łabędzka zapracowały na uznanie za wytężoną pracę na rzecz biblioteki szkolnej.
Najlepszą czytelniczką w roku szkolnym 2022/2023 została Roksana Wira.
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom.
31
Postaw na Młodzież - Alicja Jankowska i Łucja Kłak
- 22.06.2023
Prezentujemy ostatni odcinek wywiadów z cyklu "Postaw na Młodzież". Alicja Jankowska oraz Łucja Kłak, uczennice klasy 8a, opowiadają jak to jest być harcerzem.
Gorąco zachęcamy do obejrzenia wywiadu. Może ktoś zechce dołączyć do drużyny
ps. Jak zwykle, na końcu kilka fragmentów z kulis nagrania.
Mecz Towarzyski
- 22.06.2023
Podczas lekcji wychowania fizycznego Klasy 6a oraz 6b podjęły się zorganizowania meczu towarzyskiego w piłkę nożną. Cały proces tj. wybranie składów, sędziów, przygotowanie sprzętu oraz montaż był inicjatywą młodzieży, wspartą pomocą opiekuna koła filmowego. Swój debiut komentatorski zaliczył Jacek Marchwacki (kl. 6a)
Zielona Szkoła w Kotlinie Kłodzkiej
- 22.06.2023
W dniach 29.05-01.06 udaliśmy się na Zieloną Szkołę do bajecznej Kotliny Kłodzkiej. Wyjazd przysporzył nam wielu wrażeń i dał możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu w towarzystwie przepięknej natury. Wyjazd obfitował w wiele atrakcji i każdy kolejny dzień przyspażał nam nowych wrażeń.
380
W naszej szkole powstanie ekopracownia
- 13.06.2023
Dzięki dofinansowaniu z „Programu regionalnego wsparcia edukacji ekologicznej” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w naszej szkole powstanie nowoczesna ekopracownia. Dofinansowanie wyniesie do 50 tys. zł.
W nowej pracowni, od listopada 2023, będzie realizowany program edukacyjny „Bądź eko razem z nami”. Program, opracowany przez panią Tatianę Kłys, opiera się na doświadczeniu i obserwacji, ma na celu nauczyć uczniów racjonalnego korzystania z zasobów przyrody. Ponadto uczniowie realizując zadania programu, zdobędą aktualną wiedzę w jaki sposób dbać o środowisko i jak monitorować jego stan. Wyposażenie nowej pracowni umożliwi badanie stanu powietrza, wód i gleb najbliższej okolicy. Ułatwi również prowadzenie aktywnych i angażujących form edukacji ekologicznej, które pozwolą na poznanie najbliższej flory i fauny.
Poniżej zamieszczono zdjęcia z uroczystości wręczenia dyplomów beneficjentom programu „Ekopracownie” w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Każda ze szkół otrzymała również miły upominek- mikroskop z kamerą.
1
Wymiana uczniowska w Kloster Lehnin
- 10.06.2023
Po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, w końcu nadszedł czas by ponownie się spotkać. Mowa tutaj o uczniach oraz nauczycielach Szkoły Podstawowej w Dąbczu, Panią Joanną Stanisławską, Panem Jackiem Ptaszyńskim oraz Dyrektorem Wojciechem Jędrzejczakiem, którzy w dniach 5-9 czerwca udali się z wizytą partnerską w ramach wymiany uczniowskiej do zaprzyjaźnionej szkoły w Kloster Lehnin w Niemczech.
Tegorocznym tematem wizyty była „Sztuka i ceramika”, w ramach którego uczestnicy wymiany wzięli udział w zajęciach ceramicznych. Podczas warsztatów mieli za zadanie pomalować wybrane przez siebie figurki, które kolejnego dnia trafiły do specjalnych pieców, by w odpowiedniej temperaturze uzyskać odpowiedni kolor i połysk.
Ponadto, uczniowie obu szkół udali się w podróż do Poczdamu, w którym zwiedzili Muzeum Sztuki Barberini. Obecnie tematem przewodnim wystawy jest słońce, toteż młodzież miała okazję zobaczyć na własne oczy oryginalne obrazy tak znanych malarzy jak Calude Monet czy Peter Paul Rubens.
Młodzież miała okazję integrować się nie tylko w domu rodzin z Niemiec, ale również biorąc udział w grach na placach zabaw czy podczas wizyty w straży pożarnej w Netzen.
Bardzo ciekawym doświadczeniem dla każdego było przejście leśnej ścieżki Barfusspark, którą należało pokonać gołymi stopami niejednokrotnie stąpając po wymagających podłożach tj. szyszki, kora czy łupiny orzechów.
Jak za każdym razem, podczas pożegnania nie obyło się bez łez. W przyszłym roku planowana jest wizyta uczniów z Niemiec w naszym kraju.
207
Indie oczami podróżnika z Dąbcza
- 09.06.2023
Na lekcji geografii klasa 5b gościła tatę Dawida Szprocha, którego pasją jest podróżowanie. Pan Szproch opowiedział o swojej dwumiesięcznej wędrówce po Indiach, opowieści obrazował zdjęciami, muzyką a także pokazem przedmiotów związanych z tamtejszą kulturą. Uczniowie mogli ubrać się w sari, dhoti, zobaczyć modlitewne chorągiewki, czy też tamtejszą prasę.
Lekcja języka niemieckiego i zawody sportowew III LO
- 09.06.2023
W ramach współpracy między Szkołą Podstawową w Dąbczu a III Liceum Ogólnokształcącym w Lesznie zaproszono uczniów naszej szkoły do III LO. Część uczniów naszej szkoły brała udział w międzyszkolnych zawodach sportowych, rozgrywając mecze piłki nożnej i siatkówki. Druga grupa uczestniczyła w lekcji języka niemieckiego ze starszymi koleżankami i kolegami. Młodzież miała okazję poznać, być może, przyszłą szkołę.
4
Michalina Majorczyk finalistką XI edycji Konkursu Pięknego Czytania „Lesen gehen…”
- 09.06.2023
- 1
Michalina Majorczyk uczennica klasy 8b, finalistką XI edycji Konkursu Pięknego Czytania „Lesen gehen…” dla uczniów szkół podstawowych z województwa wielkopolskiego. Konkurs jest organizowany co roku przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział w Poznaniu oraz Bibliotekę Filologiczną NOVUM UAM w Poznaniu. Zadaniem uczestników jest zaprezentowanie przygotowanych przez siebie wierszy bardziej i mniej znanych niemieckich poetów.
W poszukiwaniu Liczyrzepy
- 04.06.2023
Uczniowie z klas 2a, 3a, 4a i 6b udali się na dwudniowa wycieczkę w Góry Stołowe i do Kudowy Zdrój. Przygodę rozpoczęli w Parku Narodowym Gór Stołowych. Zdobyli Szczeliniec oraz przeszli przez Błędne Skały. W drugim dniu wycieczki zwiedzali urocze miasteczko - Kudowę Zdrój, a podczas wizyty Muzemu Zabawek każdy uczestnik wycieczki wykonał własnoręcznie piekną, drewnianą zabawkę.
183
Piknik rodzinny
- 28.05.2023
Uczniowie klasy 2a wraz z rodzicami spotkali się na pikniku rodzinnym z Okazji Dnia Matki oraz zbliżającego się Dnia Ojca. Dzieci przygotowały przedstawienie, a rodzice zadbali o dobrą zabawę i pyszne jedzonko. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewem przy dźwiękach gitary.
86
Rekrutacja 2024/2025
Zarządzenie Dyrektora o rekrutacji
Regulamin pracy komisji rekrutacyjnej
Oświadczenie potwierdzenie woli o przyjeciu do szkoły
Oświadczenie uczeń spełnia obowiązek szkolny poza obwodem
Wniosek do klasy I- uczeń z obwodu
Wniosek do klasy I- uczeń spoza obwodu
Godziny dzwonków
Czwartek 21.11.2024Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 1145148Media społecznościowe