• Witamy na naszej stronie
    • Witamy na naszej stronie
    • Witamy na naszej stronie
    • Witamy na naszej stronie
        • WESOŁYCH ŚWIĄT

        • 12.12.2023
        • Z okazji Świąt Bożego Narodzenia

          składamy najcieplejsze życzenia

          Nadziei- by nie opuszczała,

          radości- by rozweselała,

          miłości- by obrodziła,

          dobroci- by zawsze była,

          zdrowia- bo to zawsze najważniejsze.

        • Lapbook- książka na kolanach

        • 12.12.2023
        • Uczniowie klasy V wykonali swoje pierwsze lapbooki podczas omawiania lektury Doroty Terakowskiej „ Władca Lewawu”.

               Lapbook to własnoręcznie wykonana książka, obrazkowa mapa myśli łącząca wiedzę na określony temat, w wolnym tłumaczeniu książka na kolanach. W tworzeniu lapbooka nie ma ściśle określonych zasad, najważniejsza jest fantazja, dlatego nasi uczniowie sami decydowali o graficznej formie swojej pracy. Wykorzystali kolorowe bloki, papiery, na których umieszczali zdjęcia, rysunki, koperty, kieszonki z najważniejszymi informacjami o autorze, bohaterach, wątkach, przebiegu akcji oraz gatunku i jego cechach.

               Taka forma pracy z lekturą przypadła uczniom do gustu, ponieważ pomogła podsumować oraz usystematyzować wiedzę wedle ich pomysłu i inwencji. W każdym momencie mogą uzupełnić swój lapbook o nowe informacje, rysunki czy zdjęcia.

               Uczniowie pracowali z wielkim zaangażowaniem i stworzyli ciekawe, bogate w treści prace. Jak sami stwierdzili, ta forma jest ciekawsza niż zapiski w zeszytach, dlatego kolejna lektura też będzie w formie lapbooka.

        • Otwarcie Ekopracowni Edukacyjnej

        • 01.12.2023
        • W środę, 29 listopada w Szkole Podstawowej  im. Tadeusza Łopuszańskiego w Dąbczu odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej EKOPRACOWNI. Powstała ona dzięki środkom pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach konkursu „EKOPRACOWNIA – Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” oraz dzięki dofinansowaniu Samorządu Gminy Rydzyna.

          W symbolicznym „przecięciu wstęgi” uczestniczył Burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna Kornel Malcherek, Dyrektor Szkoły Wojciech Jędrzejczak, Koordynator Projektu „EKOPRACOWNIA” Tatiana Kłys oraz przedstawiciel społeczności uczniowskiej Artem Yakhno. Uroczyste otwarcie poprzedził apel o tematyce ekologicznej, przygotowany przez uczniów klasy piątej.

          Od teraz uczniowie mogą korzystać z nowoczesnego sprzętu i pięknie urządzonej przestrzeni. W takich warunkach będą mogli zdobywać cenną wiedzę na temat ekologii i innych nauk przyrodniczych. Podczas uroczystego otwarcia uczniowie zaprezentowali działanie nowych narzędzi dydaktycznych. Na wyposażeniu pracowni znalazły się m.in. sprzęt do badania zanieczyszczenia wody, gleby i powietrza, mikroskopy, pojazdy napędzane energią słoneczną, wiatrową i wodorową oraz inne pomoce dydaktyczne przydatne do prowadzenia zajęć.

          Nowoczesna EKOPRACOWNIA pozwoli na przeprowadzanie zajęć w sposób efektywny i atrakcyjny z wykorzystaniem nowoczesnych metod i technologii w nauczaniu oraz zwiększy świadomość uczniów w zakresie ekologii i odnawialnych źródeł energii.

          Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Łopuszańskiego w Dąbczu

          Całkowity koszt przedsięwzięcia: 53.035,00 zł; z czego:

          Dofinasowanie z WFOŚIGW: 47.731,50 zł,

          Wkład własny Gminy: 5 303,50 zł.

           

        • ,,W dźwięku syren''

        • 30.11.2023
        • W ostatnim czasie klasa 1a omawiała swoją pierwszą lekturę szkolną ,,Jak Wojtek został strażakiem''. Aby przybliżyć pierwszakom pracę Strażaka, dzieci odwiedziły Ochotniczą Straż Pożarną w Dąbczu. Na miejscu spotkali się ze strażakami. Panowie z zaangażowaniem opowiedzieli o swojej pasji- pracy strażaków. Dzieci chętnie oglądały demonstrowane przez panów mundury i akcesoria, które zabierają na akcję. Po prezentacji ubioru strażaków dzieci wyruszyły w stronę strażackich garaży. Te miejsca cieszyły się dużym zainteresowaniem. Oglądanie wozów dzieci rozpoczęły od zabytkowego wozu strażackiego, aż do wozów ówczesnych. Pierwszaki chętnie podchodziły do pojazdów oglądając poszczególne sprzęty specjalistyczne i ratownicze. Na koniec wycieczki dzieci usłyszały rozpoznawalne dźwięki wozów strażackich oraz mogły usiąść w wozie strażackim tak jak bohater naszej lektury z Kozich Różek.

          Dziękujemy za zaproszenie do remizy i słodki przysmak- pyszne pierniki ;-) na pewno jeszcze tam wrócimy.

          Klasa 1a z wychowawczynią

        • Pasowani na Czytelników

        • 30.11.2023
        • Uczniowie klas pierwszych zostali zaproszenie do biblioteki szkolnej. Na miejscu czekała na nich Pani Violetta Bogdanow- bibliotekarka szkolna. Pani Violetta przygotowała dla dzieci lekcję biblioteczną, opowiedziała dzieciom o swojej pracy i zachęciła uczniów do czytania książek. Dzieci z zaciekawieniem słuchały bajki czytanej przez Panią Violettę i chętnie odpowiadały na pytania związane z treścią bajki. W tym dniu pierwszaki mogły wypożyczyć swoje pierwsze książki. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom z ,,Pasowania na Czytelnika''. 

        • BohaterON w naszej szkole

        • 28.11.2023
        • Już po raz kolejny nasza szkoła przystapiła do ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

          W tym roku w akcję zaangażowani byli uczniowie klasy 7B, którzy na lekcji historii przygotowali piękne plakaty o tematyce Powstania Warszawskiego.

        • Odwiedziny

        • 15.11.2023
        • 14 listopada br. uczniów z klas pierwszych odwiedził Pan Kornel Malcherek Burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna. Nasz gość przygotował dla najmłodszych członków naszej społeczności szkolnej prezent- koszulki z logo szkoły. Spotkanie z włodarzem miasta zakończyło się pamiątkowym zdjęciem. 

          Dziękujemy za pamięć o naszej szkole. Uczniowie klasy 1a i klasy 1b. 

        • ,, Jesień w lesie''

        • 13.11.2023
        • Dnia 9 listopada br. najmłodsi uczniowie naszej szkoły, klasa 1a wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Celem wycieczki było przybliżenie środowiska przyrodniczego dzieciom oraz poznanie zasad obowiązujących w lesie. Oprócz pobytu na świeżym powietrzu uczniowie mieli okazję pozbierać grzyby. W tych wyjątkowych poszukiwaniach pomagali im opiekunowie dbając, aby do koszyczków trafiały tylko jadalne okazy. Dla niektórych uczniów zbieranie grzybów było radosnym debiutem. Jesienne wyjście stało się świetną atrakcją dla dzieci, którą z pewnością zapamiętają na bardzo długo. 

        • Przerwa na czytanie

        • 04.11.2023
        • 27 października nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w Międzynarodowej Akcji Przerwa na czytanie - biciu rekordu w czytaniu na przerwie. W akcji wzięły udział wszystkie klasy  - w sumie 205 uczniów.  W naszej szkole powstały strefy czytania, gdzie uczniowie i wychowawcy czytali na głos ulubione książki. Czytający spotkali się w bibliotece, gdzie poza lekturą ulubionych książek, mogli również zrobić sobie  pamiątkowe zdjęcie.

        • Ekopracownia

        • 03.11.2023
        • Od początku września w naszej szkole trwa wyposażanie ekopracowni, której uroczyste otwarcie nastąpi 29 listopada 2023r.

          „EKOPRACOWNIA” została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ”, w formie dotacji w kwocie 47.731,50zł.

          Na zdjęciach widoczne są pomoce dydaktyczne, które pomogą uczniom badać zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby w naszej okolicy. A także uczestnicy koła ekologicznego testujący nowe pomoce. Uczniowie przeprowadzają pierwsze doświadczenia z zakresu energii odnawialnej.

          Zobacz szczegóły powiązanego obrazu. Zmiany w programie „Czyste Powietrze” | Malanów Online - Lokalny serwis ... Pełen logotyp NFOŚiGW - mały podpis - Narodowy Fundusz Ochrony ... Wytyczne Ministerstwa Klimatu i Środowiska do umów o poprawę ...Nabór wniosków w ramach PRWEE – Ekopracownie | Wojewódzki Fundusz ...

           

        • Kraków, Wieliczka, Zakopane

        • 14.10.2023
        • Chcemy się z Wami podzielić niesamowitymi wrażeniami z naszej wycieczki do Krakowa, Wieliczki i Zakopanego! To były trzy dni pełne przygód i niezapomnianych chwil. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy przepiękny stary rynek w Krakowie, gdzie można było poczuć ducha historii na każdym kroku. Następnie udaliśmy się na Wawel, by podziwiać zamek i związane z nim bogate dziedzictwo kulturowe. Ale to nie koniec - odwiedziliśmy również kopalnię soli w Wieliczce, gdzie zanurzyliśmy się w fascynujący świat podziemnych korytarzy i komór. Drugi dzień był równie ekscytujący. Zwiedziliśmy Wielką Krokiew i poczuliśmy się jak prawdziwi skoczkowie narciarscy. Następnie udaliśmy się do urokliwej Doliny Strążyskiej i podziwialiśmy imponujący wodospad Siklawica. Nie można też zapomnieć o wizycie na Krupówkach, gdzie smakowaliśmy regionalnych przysmaków i robiliśmy zakupy, by zachować wspomnienia. Wieczorem była przejażdżka bryczkami oraz relaks w termalnym basenie. Trzeciego dnia nadal odkrywaliśmy Zakopane. Najpierw udaliśmy się do Jaszczurówki, następnie odwiedziliśmy Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku, gdzie uczciliśmy pamięć wybitnych Polaków m.in. Kornela Makuszyńskiego. Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej , a wjazd kolejką na Gubałówkę zapewnił nam spektakularne widoki na Tatry. Dziękujemy za te niezapomniane trzy dni! To była wspaniała okazja do poznania naszego kraju i tworzenia niezapomnianych wspomnień.

           

        • Spotkania z ciekawymi ludźmi

        • 12.10.2023
        • Uczniowie z klas 1a i 3a udali się do Nowej Wsi, gdzie Państwo Kamila i Bogusław Prałatowie zorganizowali dzieciom mnóstwo atrakcji. Na początku  odbyło sie spotkanie z panem pszczelarzem i degustacja pysznego miodu, następnie przyjechał pan  Bartek Smektała, który opowiadał o czarnym sporcie, odpowiadał na pytania uczniów i rozdawał autografy.  Z okazji zbliżającego się  Święta Komisji Edukacji Narodowej pojawiły się  przepyszne torty. Był  też czas na wspólne zabawy integracyjne, rozmowy. Bardzo dziękujemy za ten dzień!

        • Grzybobranie

        • 12.10.2023
        • Uczniowie z klasy 3a wykorzystali ostatnie ciepłe dni i wyruszyli do pobliskiego lasu w poszukiwaniu grzybów. 

        • Obchody dnia chłopaka w klasie 8a - NOC W SZKOLE

        • 02.10.2023
        • Świętowanie dnia chłopaka w klasie 8a rozpoczęło się 29 września o godz. 18.30.

          Dziewczęta przygotowały swoim kolegom z klasy „domowe SPA”. Najpierw wieloma świeczkami  wykreowały atmosferę niczym w najlepszym ośrodku odnowy biologicznej, następnie wykonały odprężające, pielęgnacyjne zabiegi na włosy, skórę twarzy. Był też czas na medytacje przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki.

          Na kolację podano pizzę, nie zabrakło również różnego rodzaju przekąsek.

          Piątkowy wieczór upłynął pod znakiem nie tylko zabaw i gier….  Był to też czas wspomnień i podsumowań wspólnie przeżytych już prawie 8 lat w szkole.

          Dzień chłopaka zakończył się w sobotę 30 września po wspólnym śniadaniu. Uczniowie zostali odebrani przez rodziców i mogli w domach odespać pełną wrażeń noc w szkole!

          ​​​​​​​
        • Dzień Chłopaka w 3a

        • 29.09.2023
        • Jak co roku wszystkie dziewczynki z naszej szkoły pamiętały o swoich kolegach i przygotowały niespodzianki z okazji Dnia Chłopaka. Chłopcy z klasy 3a otrzymali słodki upominek ukryty w piniacie oraz przepyszne muffinki.

        • Przegląd wydarzeń z klasy 3a

        • 29.09.2023
        • Wrześniowa pogoda sprzyjała różnorodnym aktywnościom. Zasadziliśmy klasowe drzewko, wykonaliśmy kasztanowe ludziki, skosztowaliśmy pysznej herbatki z miodem,  poszukiwaliśmy warzyw w ogródku  i oczywiście przewy wykorzystaliśmy na wspólne zabawy na świeżym powietrzu.

        • Wizyta w Biskupinie

        • 21.09.2023
        • To miejsce, które swoim wyjątkowym klimatem potrafi wessać człowieka na długie godziny, a potem wypuścić z nadzieją na szybki powrót.

          Wielu z nas przeżyło swoją własną przygodę w Biskupinie i wie jak to zaczarowane miejsce potrafi przenieść człowieka do zamierzchłych czasów, zwykle widywanych tylko na kartach historii, bądź na ekranie telewizora.

          Jednak obcowanie z historią w sposób wręcz namacalny, poczucie jej wszystkimi zmysłami oraz poprzez interakcje z wyjątkowymi pasjonatami, sprawia, że docenianie naszych korzeni nabiera zupełnie innego wymiaru.

          W tym roku nasi uczniowie mieli okazję dostąpić tej przyjemności i odkrywać historię ludów słowiańskich z początków państwa polskiego.

          Wierzymy, że wspomnienia zostaną z nami na długo i w przyszłości będziemy szukać okazji do powtórnych odwiedzin Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

        • Narodowe Czytanie 2023

        • 21.09.2023
        •  piątek, 8 września, w dzień poprzedzający finał 12. odsłony Narodowego Czytania, społeczność naszej szkoły wzięła udział w tym ważnym wydarzeniu.

          Akcja Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej organizowana jest od 2012 roku. Każdego roku Para Prezydencka wskazuje konkretny utwór do Narodowego Czytania, łącząc jego tematykę z obchodzonym aktualnie jubileuszem. Tegoroczna lektura to "Nad Niemnem" autorstwa Elizy Orzeszkowej. Jest to jeden z najważniejszych utworów podejmujący temat Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w tym roku.

          Uczniowie wraz z nauczycielami mieli przyjemność wysłuchać fragmentów powieści czytanych przez uczennice klasy 8 (Julię Rypińską, Emilię Kozimalę, Oliwię Białasik, Lidię Wujczak, Amelię Kuziak). W świat przedstawiony wprowadziły nas Matylda Pierzchała oraz Aleksandra Sikorska.

          Okazuje się, że utwory powstałe w wieku XIX mogą być dla nas nadal atrakcyjne i pouczające.

        • Wielkie Otwarcie Szkoły

        • 03.09.2023
        • W dniu 1 września 2023 zapisaliśmy nową, czystą kartę historii Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Łopuszańskiego w Dąbczu. Tego dnia odbyło się bowiem otwarcie nowej części budynku.

          Uroczystość naszą zaszczyciło swą obecnością wielu znamienitych gości oraz uczniowie wraz z rodzicami. Poprzedziło ją poświęcenie placówki i przecięcie wstęgi. Główna gala odbyła się w hali sportowej.

          W swoim przemówieniu Dyrektor naszej szkoły, Wojciech Jędrzejczak, podkreślił, że miniony rok szkolny był trudnym czasem dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców, gdyż program edukacyjny trzeba było realizować w dwóch miejscowościach i czterech budynkach. Następnie podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dziś szkoła jest piękna.

          - Dzisiaj jesteśmy tutaj. Możemy się cieszyć, że drodzy uczniowie, którzy rozpoczną naukę 4 września w tym pięknym budynku, będą mogli przede wszystkim rozwijać swoje umiejętności – mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

          Zaproszeni goście pogratulowali wykonania inwestycji, dzięki której uczniowie z gminy Rydzyna będą mogli zdobywać wiedzę i realizować swoje marzenia w funkcjonalnej i nowoczesnej placówce oświatowej.

          Na koniec gali zebrani obejrzeli część artystyczną w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Młodzi artyści zostali nagodzeni gromkimi brawami.

          Po oficjalnej części uroczystości zaproszeni goście udali się na zwiedzanie szkoły.

          W piątkowe popołudnie mieszkańcy gminy mieli możliwość obejrzeć nowo rozbudowaną część budynku, przyjrzeć się technologicznym nowinkom, które będą wykorzystywane przez uczniów oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

          Rozwój indywidualizmu jest jedyną drogą,
          która może poprowadzić ludzkość w przyszłość świetlanych
          i wielkości swej nie dających się ogarnąć umysłem możliwości.

                                          Tadeusz Łopuszański

          To hasło, które zdobi mury naszej nowo otwartej części szkoły i od teraz  towarzyszyć już będzie nam na co dzień.

          Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i obejrzenia filmu z budowy szkoły.

          https://www.youtube.com/watch?v=PjgGa-3261c


    • Godziny dzwonków

      Czwartek 28.03.2024
    • Kalendarz

        brak danych
    • Galeria zdjęć

        brak danych
    • Liczba wizyt

      liczba odwiedzin: 1086153
    • Biuletyn informacji publicznej
    • Librus Synergia
    • Media społecznościowe