W ostatnim czasie uczniowie klasy 1a wzięli udział w zajęciach technicznych, podczas których składali modele samolotu. Wiele radości sprawiła im praca w grupach, dla wszystkich uczestników zajęć było to ciekawe doświadczenie!
Kreatywne zabawy techniczne
- 37
Kolędowanie łączące pokolenia
W dniu 26 stycznia 2024 roku odbyło się „Kolędowanie łączące pokolenia”, które zorganizowali wolontariusze z naszej szkoły dla starszych mieszkańców Dąbcza i sąsiadujących wsi. Zaproszeni goście obejrzeli przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek” przygotowane przez uczniów klasy 3a. Podczas spotkania każdy mógł spróbować ciast przygotowanych przez wolontariuszy oraz napić się ciepłej kawy lub herbaty. W czasie całego wieczoru panowała miła, ciepła atmosfera. Nie zabrakło wspólnego śpiewu kolęd i opowieści o latach młodzieńczych. Na koniec wolontariusze podarowali zaproszonym gościom mały upominek w postaci roślinki doniczkowej.
Ten wspólnie spędzony wieczór pozwolił wszystkim oderwać się od codzienności i cieszyć się bliskością życzliwych, serdecznych osób.
Bardzo dziękujemy Radzie Sołeckiej i Państwu Kamili i Bogusławowi Prałatom za pomoc w organizacji spotkania.
Wolontariat
8
Wyniki konkursu na plakat „Stop smog”
W ramach programu „Bądź eko razem z nami” w grudniu przeprowadzono w klasach 1-8 prelekcje nt. zjawiska smogu a następnie ogłoszono konkurs na najciekawszy i najbardziej wymowny plakat poruszający problem smogu. W kategorii wiekowej kl.1-3, zwyciężyła klasa 2a i praca Maksymiliana Kłysa, w kategorii kl.4-8 klasa 7b i praca Marii Nawrotkiewicz. Ponadto wyróżniono prace: Amelii Majorczyk kl.2a, Franka Dopierały kl.2a, Igi Tomaczak kl.2a, Dalii Meissner i Amelii Kurzawskiej kl.4a, Tobiasza Machowiaka kl.5a, Józefa Michalaka kl.5a, plakat kl.8a, Weroniki Średzińskiej kl.5a.
7
Przedświąteczny czas w klasie 3a
Uczniowie klasy 3a z radością i dużym zaangażowaniem przygotowywali się do Świąt Bożego Narodzenia. Piekli pierniki, ubierali choinkę klasową, dekorowali klasę, spędzili czas przy wspólnym stole oraz cieszyli się z wizyty Mikołaja i Gwiazdora. Przedstawiamy krótką relację zdjęciową z tych wydarzeń.
117
Szlachetna Paczka - podziękowania
Dziękujemy Uczniom, Rodzicom, Pracownikom szkoły, którzy przyłączyli się do akcji Szlachetna Paczka 2023!
Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że nasze uczestnictwo w tej akcji zakończyło się sukcesem.
To dzięki Wam w wybranym domu zagościła radość, nadzieja i przekonanie, że nikt nie jest na tym świecie sam.
Dzięki Waszej pomocy rodzina została obdarowana wieloma paczkami.
Szkolne Koło Wolontariatu
Zamieszczamy relację ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki.
"Nigdy nie spotkało mnie takie SZCZĘŚCIE, nigdy takie coś mi się nie przytrafiło. Od dzisiaj będę lubić Święta" - słowa wypowiedziane przez panią Małgorzatę.Rodzina nie spodziewała się pomocy na taką skalę i była pod ogromnym wrażeniem. Podczas wnoszenia 61 paczek przez wolontariuszy, mama z dziećmi siedziała na tapczanie i nie dowierzała, że kolejno wnoszone paczki są przygotowane specjalnie dla nich. Dzieci mówiły, że nigdy w życiu nie widział tyluuuuuuu prezentów i bacznie spoglądały na kolejno wnoszone paczki. Cała rodzina była bardzo poruszona, wzruszona i rozemocjonowana. Jako wolontariusz zaproponowałam, że będziemy wspólnie, po kolei otwierać każdy prezent. Dzieci jednak nie wytrzymały i wyrwały się do otwierania wszystkich prezentów (otwierały nawet po dwa naraz). Kartony i papiery ozdobne "fruwały w powietrzu", a okrzykom radości i zachwytu nie było końca. Dzieci podskakiwały z emocji, biła od nich prawdziwa radość, a ich reakcje były autentyczne i spontaniczne - takie dziecięce :) Pani Małgorzata płakała ze wzruszenia i ciągle powtarzała, że bardzo dziękuje i nie wierzy w to, co się dzieje. Dzieci dzieliły się ze sobą nawzajem wrażeniami z otwarcia prezentów i opowiadały, co znalazło się w paczce. Jako wolontariusz również byłam bardzo wzruszona i szczęśliwa, że rodzina trafiła na tak wspaniałych Darczyńców - na ludzi o WIELKICH SERCACH, którzy niosą bezinteresowną pomoc, potrafią zostawiać swoją wygodę, aby iść i pomagać drugiemu człowiekowi.
Słowo od Wolontariusza
Dzisiaj trudno jest służyć drugiemu człowiekowi. Postawa służby jest często niepopularna a współczesny świat zatracił wrażliwość na pomoc drugiemu człowiekowi. Jednak spotkałam w tej edycji Szlachetnej Paczki ludzi, którzy potrafią odsunąć swoje potrzeby, swoje JA na obok oraz poświęcić czas, aby nieść pomoc człowiekowi w biedzie i w potrzebie. Jestem przeogromnie WDZIĘCZNA, że rodzina, którą przydzielono mi jako wolontariuszowi otrzymała tak wspaniałych Darczyńców! Współpracą z Państwem była przyjemnością. Nie potrafię znaleźć odpowiednich słów, aby opisać wdzięczność, którą czuję. Praca i zaangażowanie, które włożyłam w wolontariat przyniosło OGROMMNE OWOCE i daje mi to poczucie satysfakcji i wewnętrznego spokoju. Wspólnymi siłami ZMINIELIŚMY ŚWIAT NASZEJ PACZKOWEJ RODZINY NA LEPSZE! Mam nadzieję, że to będzie dla rodziny nowy początek lepszego życia.
7
WESOŁYCH ŚWIĄT
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
składamy najcieplejsze życzenia
Nadziei- by nie opuszczała,
radości- by rozweselała,
miłości- by obrodziła,
dobroci- by zawsze była,
zdrowia- bo to zawsze najważniejsze.
Lapbook- książka na kolanach
- 4
Uczniowie klasy V wykonali swoje pierwsze lapbooki podczas omawiania lektury Doroty Terakowskiej „ Władca Lewawu”.
Lapbook to własnoręcznie wykonana książka, obrazkowa mapa myśli łącząca wiedzę na określony temat, w wolnym tłumaczeniu książka na kolanach. W tworzeniu lapbooka nie ma ściśle określonych zasad, najważniejsza jest fantazja, dlatego nasi uczniowie sami decydowali o graficznej formie swojej pracy. Wykorzystali kolorowe bloki, papiery, na których umieszczali zdjęcia, rysunki, koperty, kieszonki z najważniejszymi informacjami o autorze, bohaterach, wątkach, przebiegu akcji oraz gatunku i jego cechach.
Taka forma pracy z lekturą przypadła uczniom do gustu, ponieważ pomogła podsumować oraz usystematyzować wiedzę wedle ich pomysłu i inwencji. W każdym momencie mogą uzupełnić swój lapbook o nowe informacje, rysunki czy zdjęcia.
Uczniowie pracowali z wielkim zaangażowaniem i stworzyli ciekawe, bogate w treści prace. Jak sami stwierdzili, ta forma jest ciekawsza niż zapiski w zeszytach, dlatego kolejna lektura też będzie w formie lapbooka.
Otwarcie Ekopracowni Edukacyjnej
W środę, 29 listopada w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Łopuszańskiego w Dąbczu odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej EKOPRACOWNI. Powstała ona dzięki środkom pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach konkursu „EKOPRACOWNIA – Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” oraz dzięki dofinansowaniu Samorządu Gminy Rydzyna.
W symbolicznym „przecięciu wstęgi” uczestniczył Burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna Kornel Malcherek, Dyrektor Szkoły Wojciech Jędrzejczak, Koordynator Projektu „EKOPRACOWNIA” Tatiana Kłys oraz przedstawiciel społeczności uczniowskiej Artem Yakhno. Uroczyste otwarcie poprzedził apel o tematyce ekologicznej, przygotowany przez uczniów klasy piątej.
Od teraz uczniowie mogą korzystać z nowoczesnego sprzętu i pięknie urządzonej przestrzeni. W takich warunkach będą mogli zdobywać cenną wiedzę na temat ekologii i innych nauk przyrodniczych. Podczas uroczystego otwarcia uczniowie zaprezentowali działanie nowych narzędzi dydaktycznych. Na wyposażeniu pracowni znalazły się m.in. sprzęt do badania zanieczyszczenia wody, gleby i powietrza, mikroskopy, pojazdy napędzane energią słoneczną, wiatrową i wodorową oraz inne pomoce dydaktyczne przydatne do prowadzenia zajęć.
Nowoczesna EKOPRACOWNIA pozwoli na przeprowadzanie zajęć w sposób efektywny i atrakcyjny z wykorzystaniem nowoczesnych metod i technologii w nauczaniu oraz zwiększy świadomość uczniów w zakresie ekologii i odnawialnych źródeł energii.
Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Łopuszańskiego w Dąbczu
Całkowity koszt przedsięwzięcia: 53.035,00 zł; z czego:
Dofinasowanie z WFOŚIGW: 47.731,50 zł,
Wkład własny Gminy: 5 303,50 zł.
49
,,W dźwięku syren''
W ostatnim czasie klasa 1a omawiała swoją pierwszą lekturę szkolną ,,Jak Wojtek został strażakiem''. Aby przybliżyć pierwszakom pracę Strażaka, dzieci odwiedziły Ochotniczą Straż Pożarną w Dąbczu. Na miejscu spotkali się ze strażakami. Panowie z zaangażowaniem opowiedzieli o swojej pasji- pracy strażaków. Dzieci chętnie oglądały demonstrowane przez panów mundury i akcesoria, które zabierają na akcję. Po prezentacji ubioru strażaków dzieci wyruszyły w stronę strażackich garaży. Te miejsca cieszyły się dużym zainteresowaniem. Oglądanie wozów dzieci rozpoczęły od zabytkowego wozu strażackiego, aż do wozów ówczesnych. Pierwszaki chętnie podchodziły do pojazdów oglądając poszczególne sprzęty specjalistyczne i ratownicze. Na koniec wycieczki dzieci usłyszały rozpoznawalne dźwięki wozów strażackich oraz mogły usiąść w wozie strażackim tak jak bohater naszej lektury z Kozich Różek.
Dziękujemy za zaproszenie do remizy i słodki przysmak- pyszne pierniki ;-) na pewno jeszcze tam wrócimy.
Klasa 1a z wychowawczynią
48
Pasowani na Czytelników
Uczniowie klas pierwszych zostali zaproszenie do biblioteki szkolnej. Na miejscu czekała na nich Pani Violetta Bogdanow- bibliotekarka szkolna. Pani Violetta przygotowała dla dzieci lekcję biblioteczną, opowiedziała dzieciom o swojej pracy i zachęciła uczniów do czytania książek. Dzieci z zaciekawieniem słuchały bajki czytanej przez Panią Violettę i chętnie odpowiadały na pytania związane z treścią bajki. W tym dniu pierwszaki mogły wypożyczyć swoje pierwsze książki. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom z ,,Pasowania na Czytelnika''.
BohaterON w naszej szkole
Już po raz kolejny nasza szkoła przystapiła do ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
W tym roku w akcję zaangażowani byli uczniowie klasy 7B, którzy na lekcji historii przygotowali piękne plakaty o tematyce Powstania Warszawskiego.
1
Odwiedziny
14 listopada br. uczniów z klas pierwszych odwiedził Pan Kornel Malcherek Burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna. Nasz gość przygotował dla najmłodszych członków naszej społeczności szkolnej prezent- koszulki z logo szkoły. Spotkanie z włodarzem miasta zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.
Dziękujemy za pamięć o naszej szkole. Uczniowie klasy 1a i klasy 1b.
,, Jesień w lesie''
Dnia 9 listopada br. najmłodsi uczniowie naszej szkoły, klasa 1a wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Celem wycieczki było przybliżenie środowiska przyrodniczego dzieciom oraz poznanie zasad obowiązujących w lesie. Oprócz pobytu na świeżym powietrzu uczniowie mieli okazję pozbierać grzyby. W tych wyjątkowych poszukiwaniach pomagali im opiekunowie dbając, aby do koszyczków trafiały tylko jadalne okazy. Dla niektórych uczniów zbieranie grzybów było radosnym debiutem. Jesienne wyjście stało się świetną atrakcją dla dzieci, którą z pewnością zapamiętają na bardzo długo.
26
Przerwa na czytanie
27 października nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w Międzynarodowej Akcji Przerwa na czytanie - biciu rekordu w czytaniu na przerwie. W akcji wzięły udział wszystkie klasy - w sumie 205 uczniów. W naszej szkole powstały strefy czytania, gdzie uczniowie i wychowawcy czytali na głos ulubione książki. Czytający spotkali się w bibliotece, gdzie poza lekturą ulubionych książek, mogli również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
54
Ekopracownia
Od początku września w naszej szkole trwa wyposażanie ekopracowni, której uroczyste otwarcie nastąpi 29 listopada 2023r.
„EKOPRACOWNIA” została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ”, w formie dotacji w kwocie 47.731,50zł.
Na zdjęciach widoczne są pomoce dydaktyczne, które pomogą uczniom badać zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby w naszej okolicy. A także uczestnicy koła ekologicznego testujący nowe pomoce. Uczniowie przeprowadzają pierwsze doświadczenia z zakresu energii odnawialnej.
2
Kraków, Wieliczka, Zakopane
Chcemy się z Wami podzielić niesamowitymi wrażeniami z naszej wycieczki do Krakowa, Wieliczki i Zakopanego! To były trzy dni pełne przygód i niezapomnianych chwil. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy przepiękny stary rynek w Krakowie, gdzie można było poczuć ducha historii na każdym kroku. Następnie udaliśmy się na Wawel, by podziwiać zamek i związane z nim bogate dziedzictwo kulturowe. Ale to nie koniec - odwiedziliśmy również kopalnię soli w Wieliczce, gdzie zanurzyliśmy się w fascynujący świat podziemnych korytarzy i komór. Drugi dzień był równie ekscytujący. Zwiedziliśmy Wielką Krokiew i poczuliśmy się jak prawdziwi skoczkowie narciarscy. Następnie udaliśmy się do urokliwej Doliny Strążyskiej i podziwialiśmy imponujący wodospad Siklawica. Nie można też zapomnieć o wizycie na Krupówkach, gdzie smakowaliśmy regionalnych przysmaków i robiliśmy zakupy, by zachować wspomnienia. Wieczorem była przejażdżka bryczkami oraz relaks w termalnym basenie. Trzeciego dnia nadal odkrywaliśmy Zakopane. Najpierw udaliśmy się do Jaszczurówki, następnie odwiedziliśmy Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku, gdzie uczciliśmy pamięć wybitnych Polaków m.in. Kornela Makuszyńskiego. Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej , a wjazd kolejką na Gubałówkę zapewnił nam spektakularne widoki na Tatry. Dziękujemy za te niezapomniane trzy dni! To była wspaniała okazja do poznania naszego kraju i tworzenia niezapomnianych wspomnień.
95
Spotkania z ciekawymi ludźmi
Uczniowie z klas 1a i 3a udali się do Nowej Wsi, gdzie Państwo Kamila i Bogusław Prałatowie zorganizowali dzieciom mnóstwo atrakcji. Na początku odbyło sie spotkanie z panem pszczelarzem i degustacja pysznego miodu, następnie przyjechał pan Bartek Smektała, który opowiadał o czarnym sporcie, odpowiadał na pytania uczniów i rozdawał autografy. Z okazji zbliżającego się Święta Komisji Edukacji Narodowej pojawiły się przepyszne torty. Był też czas na wspólne zabawy integracyjne, rozmowy. Bardzo dziękujemy za ten dzień!
146
Grzybobranie
Uczniowie z klasy 3a wykorzystali ostatnie ciepłe dni i wyruszyli do pobliskiego lasu w poszukiwaniu grzybów.
35
Pomagamy!
Obchody dnia chłopaka w klasie 8a - NOC W SZKOLE
Świętowanie dnia chłopaka w klasie 8a rozpoczęło się 29 września o godz. 18.30.
Dziewczęta przygotowały swoim kolegom z klasy „domowe SPA”. Najpierw wieloma świeczkami wykreowały atmosferę niczym w najlepszym ośrodku odnowy biologicznej, następnie wykonały odprężające, pielęgnacyjne zabiegi na włosy, skórę twarzy. Był też czas na medytacje przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki.
Na kolację podano pizzę, nie zabrakło również różnego rodzaju przekąsek.
Piątkowy wieczór upłynął pod znakiem nie tylko zabaw i gier…. Był to też czas wspomnień i podsumowań wspólnie przeżytych już prawie 8 lat w szkole.
Dzień chłopaka zakończył się w sobotę 30 września po wspólnym śniadaniu. Uczniowie zostali odebrani przez rodziców i mogli w domach odespać pełną wrażeń noc w szkole!
6
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie