16 stycznia 2025 roku, czyli przedostatni dzień nauki szkolnej przed zimowymi feriami to idealny czas na wyjazd na lodowisko. Zaopatrzeni w czapki i rękawiczki uczniowie klas 4a i 5b pojechali do Leszna doskonalić jazdę na łyżwach. Dla większości uczniów nie był to pierwszy wyjazd, ale byli i tacy, którzy po raz pierwszy zmierzyli się z lodową taflą lodowiska. Nie obyło się, oczywiście, bez drobnych upadków, lecz entuzjazm, jaki towarzyszył uczniom podczas jazdy, łagodził drobne potknięcia. Nowicjuszom w nauce jazdy na łyżwach pomagały zaprzyjaźnione „pingwiny”.
Wyjazd na lodowisko
- 10
„Bądź eko razem z nami”
to program realizowany w naszej szkole opracowany z myślą o wykorzystaniu bazy dydaktycznej ekopracowni. Program łączy treści zajęć koła ekologicznego z wydarzeniami w szkole. Jest ukierunkowany przede wszystkim na działanie i poznawanie środowiska na zajęciach w terenie.
W ramach projektu we wrześniu zorganizowano kiermasz podręczników używanych z religii i języka niemieckiego. 27 września przeprowadzono akcję „Dzień bez Samochodu”. Aby uczcić to wydarzenie, zachęcono uczniów i ich rodziców do rezygnacji tego dnia z przyjazdu samochodem do szkoły i skorzystania z roweru.
Z okazji „Dnia bez Zakupów” 29 listopada, odbyła się akcja wymiany zabawek i książek. Każdy uczeń mógł przynieść jedną rzecz i wymienić ją na inną. Ponadto ogłoszono konkurs na zdjęcie uwieczniające wydarzenie z przyjaciółmi, wszystko po to by uświadomić uczniom, jak przyjemnie można spędzać czas nie wydając pieniędzy. W grudniu ogłoszono rodzinny konkurs na ekoozdobę bożonarodzeniową, a podczas klasowych wigilii nie używano plastikowych talerzyków, kubeczków czy sztućców, dołączając tym samym do ogólnopolskiej akcji Wigilia klasowa bez plastiku.
Koło ekologiczne
- 34
Od września uczniowie klas czwartych uczęszczają na zajęcia koła i uczą się na nich o przyrodzie poprzez działanie. We wrześniu pielili szkolne ekorabaty, ponadto poznawali rośliny i małe organizmy podczas obserwacji terenowych. W październiku badali elektryzowanie się ciał, jak funkcjonują elektrownie słoneczne, właściwości wody po dodaniu detergentów. W listopadzie nasadzili kwiaty cebulowe na szkolnej rabacie, a także ją uporządkowali. W grudniu przeprowadzili doświadczenia z cieczą nienewtonowską i wykonali świąteczną ozdobę w duchu zero waste.
Lekcje przyrody
- 8
Ciało ludzkie to skomplikowany i fascynujący organizm, uczniowie poznają jego tajniki na lekcjach przyrody przede wszystkim przez działanie. Samodzielnie wykonali modele układu pokarmowego i płuc. Ucząc się również współpracy z rówieśnikami.
Świąteczny czas w klasie 6a
- 13
Oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia klasa 6a umilała sobie wspólnymi przedsięwzięciami, pod koniec listopada wieczorem wróżb i zabaw, w grudniu - strojeniem choinki, prezentami mikołajkowymi i klasową wigilią z prezentami przygotowanymi dla siebie nawzajem.
Świąteczna wycieczka do Poznania
- 9
11 grudnia uczniowie klasy 6a i 7b zwiedzili stolicę naszego województwa w świątecznej odsłonie. Gościli w Muzeum Rogala, na bożonarodzeniowym jarmarku i w Parku Rozrywki „Stacja Grawitacja”. Wycieczka była okazją do lepszego poznania tradycji i gwary poznańskiej, a także do spędzenia czasu na sportowo w gronie rówieśników.
WESOŁYCH ŚWIĄT
Magicznych Świąt Bożego Narodzenia,
pełnych ciepła, radości i miłości.
Niech ten wyjątkowy czas przyniesie Wam spokój,
a nadchodzący Nowy Rok obfituje w szczęście i sukcesy.
Wesołych Świąt!
Pieczenie pierników przez uczniów klas 2a i 4a
27 listopada uczniowie klas 2a i 4a brali udział w ciekawych zajęciach u Państwa Prałatów. Były to najpierw zabawy andrzejkowe, wróżby, lanie wosku, a następnie wspólne pieczenie pierników. Dzieci z wielką radością wałkowały przygotowane wcześniej ciasto, wycinały foremkami ulubione kształty oraz z uwagą obserwowały proces pieczenia się ciastek. Upieczone pierniczki dekorowały, mając do dyspozycji mnóstwo ozdób i kolorowego lukru. Wszyscy mieli doskonałą okazję, aby wykazać się inwencją twórczą i przyozdobić każde ciasteczko według własnego pomysłu. Zapach piekących się pierników wypełnił całą salę, wprawiając wszystkich w cudowny świąteczny nastrój.
Dziękujemy Państwu Prałatom za gościnę!
31
"Gry, telefony i internety- co nam dają, a co zabierają?
Uczniowie klas 6-8 mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z panem Krzysztof Piersa - terapeutą uzależnień, specjalistą w dziedzinie uzależnień od nowoczesnych technologii i cyberzagrożeń, autorem poradników "Komputerowy Ćpun" i "Trener Marzeń". Nasz gość sam pokonał uzależnienie od gier i jako ekspert w tej dziedzinie, pragnie wpływać na zachowania współczesnych graczy. Opowiadał uczniom jaki wpływ na rozwój człowieka mają gry komputerowe oraz, że w Internecie nikt nie jest anonimowy. Zwracał uwagę, że nawet za kilka/ kilkanaście lat komentarz czy post może mieć wpływ na znalezienie pracy czy zatracenie swojego talentu, stanie się aspołecznym. Uczniowie uważnie słuchali rad pana Krzysztofa i zadawali wiele pytań.
Dzisiejsze spotkanie odbyło się dzięki współpracy MGOPS w Rydzynie oraz Urzędowi Miasta i Gminy Rydzyna.
4
BohaterON w naszej szkole
Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji „BohaterON w Twojej Szkole oraz kampanii BohaterON & MŁODE GŁOWY fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej, która jest częścią ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej „BohaterON – włącz historię!
Uczniowie klas 4a i 5b na godzinie wychowawczej wysłuchali opowiadania M. Górskiej „Tajemniczy pamiętnik”. Na jego podstawie tworzyli swoją mapę emocji, jakie towarzyszyły im podczas słuchania. Następnie, wykorzystując metodę laporello, samodzielnie tworzyli książeczki, w których za pomocą rysunków, symboli odpowiadali na pytania: Czym było Powstanie Warszawskie? Jak wyglądało życie codzienne w czasie Powstania Warszawskiego? W jaki sposób można dziś pomagać ludziom?
Natomiast uczniowie klas ósmych z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Multikinie obejrzeli poruszającą wideoprelekcję edukacyjną przygotowaną przez historyków, psychologów oraz uczestników Powstania. Lekcja ta pozwoliła uczniom spojrzeć na wydarzenia dotyczące życia w okupowanej Warszawie z nowej perspektywy.
31
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
Konwencja ta wyjaśnia kim są dzieci, jakie mają prawa i jakie obowiązki rządzący mają wobec nich. Wszystkie prawa są ze sobą powiązane, wszystkie są jednakowo ważne i nie można ich dzieciom odebrać.
Nasza szkoła również przystąpiła do akcji „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2024”. Uczniowie ubrani na niebiesko wzięli udział z tej okazji w apelu, na którym zostały odczytane najważniejsze prawa dziecka.
Dodatkowo w klasach odbyły się lekcje przybliżające uczniom prawa dziecka m.in. do klasy 3a zawitała pani Dominika Lizurej z TKOPD w Lesznie i przeprowadziła zajęcia tematyczne.
"Jabłko dla zdrowia"
Akcja "Jabłko dla zdrowia" zakończona. Kiermasz jabłek to był strzał w dziesiątkę. Dzięki Wam Koledzy i Koleżanki udało nam się zebrać 1920 zł na leczenie chorego na białaczkę Jakuba, który obecnie przebywa w szpitalu w Holandii. Przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu przekazali zebrane pieniążki tacie Jakuba. Bardzo dziękujemy Państwu Polochom i Prałatom za ufundowanie owoców.
10
Podsumowanie I Dąbieckiego Dyktanda
I Dąbieckie Dyktando im. Tadeusza Łopuszańskiego pod honorowym patronatem burmistrza Kornela Malcherka za nami! Teksty nie należały do najłatwiejszych, ale uczestnicy poradzili sobie z nimi znakomicie.
Wyniki w kategorii uczniów z klas 5 - 8:
1 miejsce - Aleks Delomier,
2 miejsce - Matylda Pierzchała,
3 miejsce - Oliwier Giera.
Wyróżnienia - Oliwier Budny, Anna Sznycer, Oliwia Maciejewska oraz Nadia Walkowiak, którą doceniono za dbałość i estetykę pisowni.Wyniki w kategorii uczniów szkół średnich dorosłych:
1 miejsce – p. Milena Fiszer,
2 miejsce – p. Paweł Gryczka,
3 miejsce – p. Maciej Nowakowski.
Wyróżnienie – p. Kinga Murawska oraz p. Weronika Stachowiak.Gratulujemy!
Co prawda zwycięzcy nie otrzymali ani pięćdziesięciotysięcznej kwoty złotówek, ani wysokogatunkowego samochodu BMW, ale nagrody i tak były atrakcyjne, m.in. tablet, głośnik, karty upominkowe dla dzieci, a dla dorosłych weekend w SPA i kolacje dla dwóch osób w lokalnych restauracjach.
Ogromne podziękowania dla fundatorów nagród:
- Burmistrza Miasta i Gminy Rydzyna – Pana Kornela Malcherka,
- Pana Daniela Przybyła,
- firmy Stadom,
- firmy WAMET,
- stowarzyszenia „Razem dla Dąbcza”,
- Panów radnych: Marka Pietrzaka, Jana Nawrotkiewicza, Łukasza Wleklika,
- Sołtysa Dąbcza – Pana Macieja Mileckiego,
- Akademii Piłkarskiej Dąbcze.
Dziękujemy również Kole Gospodyń Wiejskich „Fajne Babki” za przygotowanie pysznych przekąsek dla uczestników.
Wycieczka do Osiecznej
- 22
W dniach 24-25 września uczniowie klasy 2a wybrali się na wycieczkę do Osiecznej. Pierwszym punktem z planu było zwiedzanie Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadań o dawnych sposobach wytwarzania mąki. Dociekliwie przyglądały się urządzeniom młynarskim oraz osprzętowi dawniej używanemu przez chłopów ze wsi. Po powrotnym spacerze na miejsce noclegowe udali się na obiad. Popołudniowa deszczowa aura nie popsuła humoru dzieciom, które integrowała się poprzez gry i zabawy w domkach, a następnie na dworze. Wieczorem zostało rozpalone ognisko na którym dzieci piekły kiełbaski, a następnie udały się na projekcje animacji. Poranek dnia następnego rozpoczął się od zaprawy. Następnie dzieci zjadły śniadanie na świeżym powietrzu i zaczęły pakowanie i sprzątanie domków. Za najlepiej posprzątany domek grupa otrzymała słodki upominek. Ostatnim punktem wycieczki przed rozjazdem do domu było przejście po osieckim pomoście nad jeziorem Łoniewskim i zabawa na placu zabaw.
Ostatnie Dni Zapisów!
Regulamin i karta zgłoszenia do udziału w dyktandzie -> https://shorturl.at/VMTLu
Zgłoszenia można również dokonać, kopiując poniższy link w przeglądarce i uzupełniając formularz.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfJwQSrs4yhklTaQ4WdAKt4WoF-MX00Y-qhfmhH4nhTOWVGDQ/viewform?pli=1
Komunikat Dyrektora Szkoły
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,
Czas wakacji niestety się kończy, wracamy do szkoły. 2 września odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025. W tym dniu nie ma zajęć dydaktycznych w szkole. Rozpoczynamy o godzinie 8.00 mszą świętą, następnie apel i spotkanie z wychowawcami w klasach.
Uczniowie miejscowi przychodzą od razu do kościoła na godzinę 7:55, natomiast uczniowie dojeżdżający autobusem przyjeżdżają do szkoły według poniższego rozkładu jazdy:
7.10 – Nowa Wieś
7.30 – Przybin, a później Tworzanice, Tworzanki i Maruszewo
Rozwóz autobusowy po spotkaniach bez zmian. Najpierw kierunek Nowa Wieś, a następnie Tworzanice.
Wojciech Jędrzejczak
Komunikat Dyrektora Szkoły
Szanowni Rodzice uczniów klas I rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Łopuszańskiego w Dąbczu.
Spotkanie organizacyjne związane z rozpoczęciem roku szkolnego odbędzie się 29 sierpnia 2024 r. o godz. 18.00 w holu budynku nr I.
Dyrektor Szkoły
Wojciech Jędrzejczak
Kosmiczne Wyniki naszych Ósmoklasistów
Co za rok! Nasze gwiazdy z ósmej klasy są najlepsze w powiecie z każdego przedmiotu egzaminacyjnego!
- 20 WYNIK W POLSCE z języka polskiego na ponad 1500 szkół publicznych
- 21 WYNIK W POLSCE z matematyki
- 15 WYNIK W POLSCE z języka angielskiego
- 12 wynik z języka polskiego w Wielkopolsce na ponad 850 szkół publicznych
- 13 wynik z matematyki w Wielkopolsce
- 6 wynik z języka angielskiego w Wielkopolsce
Wyniki z każdego egzaminu są na poziomie staninu 8, czyli bardzo wysokim.
Tej młodzieży należą się OGROMNE BRAWA za ogrom pracy i wytrwałość w dążeniu do celu. Trzymamy kciuki i wierzymy, że jeszcze o noch usłyszymy.
Warsztaty edukacyjne w Karczmie Borowej
- 7
19 czerwca klasa 5a i 7b uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych w Karczmie Borowej. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca leśnika, dlaczego drzewa trzeba co jakiś czas wycinać i poznali wiele ciekawostek z życia leśnych zwierząt. Ukoronowaniem pobytu było ognisko i pieczenie kiełbasek.
Lekcja geografii w terenie
W czerwcu klasy siódme ćwiczyły pracę z mapą w terenie, okazało się, że szukanie wytyczonych punktów na mapie, realizacja zadań i wymyślanie nowych dla rówieśników to okazja do nauki, ale i świetna zabawa.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie