Dzisiaj uczniowie klas I i IIa udali sie nad zbiornik wodny Rydzyna. Wspólnie z wychowawcami - Januszem Solnickim i Katarzyną Sikorską wzięli udział w lekcji dotyczącej zagadnień związanch z obiegiem wody w przyrodzie. Prowadząca przedstawiła dzieciom znaczenie tego zbiornika dla naszej gminy. Zaprezentowała także faunę i florę tego akwenu oraz jego turystyczne i rekreacyjne walory.
Lekcja nad zalewem
Stacja Uzdatniania Wody
Uczniowie klas 1 i 2a wraz z wychowawcami Januszem Solnickim i Katarzyną Sikorską udali się z wizytą do Stacji Uzdatniania Wody w Zaborowie.Stacja w Zaborowie to zarazem najstarsza, ale i najnowocześniejsza w Lesznie stacja uzdatniania wody. Praca urządzeń oraz procesy technologiczne są tu całkowicie zautomatyzowane.Modernizacja pozwoliła na stworzenie stacji całkowicie bezobsługowej. Praca wszystkich urządzeń oraz procesy technologiczne zostały zautomatyzowane. Uczniowie poznali w czasie lekcji drogę wody od ujęcia, przez wszystkie etapy uzdatniania, aż do kranu. W salce edukacyjnej uczniowie zapoznali się z postacią Pompusia, który przypomniał zadania stacji uzdatniania wody. A wrażenia z odbytej lekcji uczniowie zaprezentowali za pomocą rysunku wykonanego kredą na betonie. Na zakończenie każdy otrzymał drobny upominek w postaci kredek.
Konkurs recytatorski
W dniu dzisiejszym odbył się pierwszy etap konkursu recytatorskiego. Motywem przewodnim była przyroda w literaturze. W kategorii klas I - III najwiecej punktów zdobyły: Oliwa Białasik, Maria Szczerbal, Alani Zacharska. W kategorii klas IV - VI: Hanna Maćkowiak i Julia Wojciechowska, Anna Glapiak i Agnieszka Stachowiak, Małgorzata Klak i Sandra Smoła. W drugim etapie uczniowie zaprezentują fragment prozy.
Piszę/ Rysuję dla Ciebie...
Wyniki VI edycji konkursu literacko – plastyczno - historycznego dla uczniów szkół z terenu Gminy Rydzyna organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Tadeusza Łopuszańskiego w Dąbczu pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Rydzyna Pana Kornela Malcherka pt. „Piszę/ rysuję do Ciebie...”
Część literacka
Uczniowie gimnazjum
Opiekun Pani Justyna Chorowska
I m
Wiktoria Gorwa Gimnazjum im. Sułkowskich w Rydzynie
II m
Kinga Kolenda Gimnazjum im. Sułkowskich w Rydzynie
III m
Wiktoria Białasik Gimnazjum im. Sułkowskich w Rydzynie
Uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych
I m
Błażej Rybak Szkoła Podstawowa im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Rydzynie
Opiekun Pani Agnieszka Kaczmarek
II m
Anna Glapiak Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Łopuszańskiego w Dąbczu
Opiekun Pani Beata Mazurkiewicz
III m
Mateusz Jokiel Szkoła Podstawowa im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Rydzynie
Opiekun Pani Lucyna Borowiak
Wyróżnienie
Anna Andrzejak Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kaczkowie z siedzibą w Rojęczynie
Opiekun Pani Hanna Dopierała
Część plastyczna
Uczniowie klas I – III szkół podstawowych
I m
Zofia Stam Szkoła Podstawowa im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Rydzynie
Opiekun Pani Katarzyna Braszka
II m
Zofia Antoniak Szkoła Podstawowa im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Rydzynie
Opiekun Pani Maria Kowalczyk
III m
Maria Antoniak Szkoła Podstawowa im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Rydzynie
Opiekun Pani Katarzyna Braszka
Wyróżnienie
Weronika Szmonda Szkoła Podstawowa im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Rydzynie
Opiekun Pani Elżbieta Jędraszyk
Anna Rakowska Szkoła Podstawowa im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Rydzynie
Opiekun Pani Katarzyna Braszka
Aleksandra Wdowiak Szkoła Podstawowa im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Rydzynie
Opiekun Pani Katarzyna Braszka
Martyna Szymańska Szkoła Podstawowa im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Rydzynie
Opiekun Pani Anna Szmecht
Amelia Kruczek Szkoła Podstawowa im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Rydzynie
Opiekun Pani Anna Szmecht
Gratulujemy.
Dzień Patrona
Dzień Patrona obchodziliśmy pod hasłem " Zapraszamy do Krainy Baśni i Bajek". Uroczystość rozpoczęliśmy od przedstawienia pt. " Kopciuszek" przygotowanego przez klasę VI. Następnie na uczniów czekały atrakcje w Baśniowej Sali Plastycznej, Baśniowej Sali Prac Technicznych,Baśniowej Sali Gier i Zabaw. Swe możliwości fizyczne sprawdzali w sali gimnastycznej, a na boisku robili bańki mydlane. Dla zmęczonych czekała Baśniowa Sala Relaksu. Na zakończenie podsumowaliśmy szkolne konkursy realizowane w ramach projektu pt. " Zapraszamy do Krainy Baśni i Bajek" oraz " Dzwonek na obiad".
Z wizytą w Wenecji Północy
Taką bowiem nazwą określany jest Wrocław, który leży na dwunastu wyspach i ma ponad sto mostów oraz różnych kładek, do którego 5 maja wybrali się uczniowie klas I i IIa. Była to wycieczka zupełnie inna niż wszystkie, z niepowtarzalnym programem , o który zadbali opiekunowie – Katarzyna Sikorska i Janusz Solnicki. Z programem, który odbiegał od standardowego zwiedzania ogrodu zoologicznego, Ogrodu Japońskiego, czy wreszcie rejsu statkiem po Odrze. Pierwszym punktem naszej wizyty był wjazd na najwyżej położony punkt widokowy w Polsce, który znajduje się na 49 piętrze Sky Tower. Dzieci z wysokości około 200 metrów podziwiały przepiękną panoramę miasta oraz okolic. Kolejną atrakcją naszej wycieczki była wizyta w jedynym w Polsce i nielicznym na świecie Hydropolis. Miejscem, które jest ultranowoczesnym centrum wiedzy o wodzie z wieloma nowinkami technicznymi i ciekawymi ekspozycjami. Wiele wrażeń i pozytywnych emocji dostarczył dzieciom kolejny punkt programu naszej wycieczki. Był to przejazd nad Odrą kolejką gondolową „Polinka”. Ostatnim miejscem we Wrocławiu było odwiedzenie Muzeum Figur Woskowych. To właśnie tam widzieliśmy postacie z bajek i filmów, wśród których byli: Gandalf, Batman, Elza z „Krainy lodu” i Jack Sparrow z „Piratów z Karaibów”. Podczas wizyty w tym magicznym miejscu spotkaliśmy też Lady Gagę i nieśmiertelnego Michaela Jacksona. W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze Bazylikę i sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy. Tam dowiedzieliśmy się o historii jej życia i zwiedziliśmy to piękne sanktuarium. Wszyscy uczestnicy wycieczki w znakomitych humorach i pełni wrażeń powrócili do domów, a opiekunowie już zaczynają myśleć o kolejnej wycieczce, która na razie pozostanie ich „słodką tajemnicą”.
Pierwszy dzień wiosny w filharmonii.
W tym roku szkolnym wiosnę powitaliśmy w sali koncertowej Filharmonii Zielonogórkiej im. Tadeusza Bairda. Uczniowie wysłuchali koncertu symfonicznego - “Międzynarodowe młode talenty” . Młodzi artyści to: Bastian Pfundstein – puzon ( Niemcy) i Pavla Tesařová – skrzypce ( Czechy). Spotkanie z kulturą przygotowała pani Beata Mazurkiewicz i pan Janusz Solnicki. Radą Rodziców wsparła nasze działania, za co serdecznie dziękujemy.
Czytanie z Policjantem
"Zuzia nie korzysta z pomocy nieznajomego" to książka, którą w ramach projektu edukacyjnego "Rodzinne czytanie" zapoznani zostali uczniowie klas I i IIa. Przygody Zuzi zaprezentowała dziecoim pani - młodszy aspirant Polcji Agnieszka Musiał. Po zapoznaniu z ciekawymi przygodami dziewczynki uczniowie odpowiadali na różne pytania związane z bezpieczeństwem. Na zakończenie miłego spotkaci dzieci ustawiły się z naszym gościem do wspólnej fotografii, która zapewne będzie znakomitą pamiątką z dzisiejszego dnia. Książka zaprezentowana przez panią Agnieszkę doskonale wpisała się również w realizację zadań projektu "Mały Ratowniczek".
Lekcja w muzeum
W dniu dzisiejszym uczniowie z naszej klasy I oraz z klasy IIa udali się na wycieczkę do Leszna. Najpierw odwiedziliśmy mini zoo w leszczyńskim Parku 1000-lecia. Następnie pojechaliśmy do Muzeum Okręgowego. Tam uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt. "Zwyczaje i obrzędy Świąt Wielkanocnych".
Spotkanie z "Królem Bractwa Kurkowego"
Dzisiejszy dzień przejdzie zapewne do historii naszej szkoły. W ramach projektu edukacyjnego pt. „Ludzie bogactwem naszej gminy” na zaproszenie nauczycieli - Katarzyny Sikorskiej i Janusz Solnickiego społeczność szkolną odwiedził w przepięknym stroju pan Stefan Smoła. Jako absolwent szkoły w Dąbczu, a zarazem dziadek Sandry i Julii nasz gość z sentymentem wspominał swoje szkolne lata. Opowiedział zebranym o swojej drodze życiowej, na której zawsze ważne miejsce odgrywał sport, a zwłaszcza żużel i strzelectwo. Zachęcał też uczniów do wszelkiej aktywności sportowej. Jednak najwięcej czasu pan Stefan poświęcił na przedstawienie historii bractw kurkowych działających na terenie naszego kraju. Zaprezentował uczniom niewielki zbiór ze swojej olbrzymiej kolekcji trofeów, wśród których były puchary, medale oraz tarcze strzelnicze bractw kurkowych. Na pamiątkę tego miłego wydarzenia otrzymaliśmy od gościa pamiątkową tarczę bractwa kurkowego oraz przepiękny puchar, a przedstawicielka społeczności uczniowskiej podziękowała naszemu gościowi. Wszyscy zebrani uczniowie I nauczyciele wyrazili swoją wdzięczność za bardzo ciekawe spotkanie gromkimi oklaskami.
Rodzinne czytanie w klasie 1
W dniu dzisiejszym uczniów klasy pierwszej odwiedziła pani Katarzyna Sikorska, która jest mamą Oli, a zarazem nauczycielką pracującą w naszej szkole. Wizyta pani Kasi odbyła się w ramach projektu edukacyjnego pt. „Rodzinne czytanie”. Nasz gość zaprezentował dzieciom fragment książki pt. „Nela i tajemnice świata”. Dzieci z wielką uwagą wysłuchały informacji o codziennym życiu kobiet i tradycjach panujących w Tajlandii.
Zawody Sprawnościowe
28 marca 2017r. na hali sportowej w Rydzynie odbyły się Gminne Zawody Sprawnościowe klas 1-3. Klasa II A z naszej szkoły zajęła pierwsze miejsce w kategorii klas drugich, a klasa III B, zajęła drugie miejsce w swojej karegorii. Sportowcom sedecznie gratulujemy.
Międzywojewódzkie konkursy informatyczne
Uczniowie interesujący się kodowaniem, projektowaniem, pod kierunkiem pani Beaty Mazurkiewicz, sprawdzili swe umiejętności informatyczne przystępując do konkursów. J. Smoła i W. Kaźmierowska na etapie szkolnym przygotowały projekty swoich ulubionych książek do XVII MIĘDZYWOJEWÓDZKIEGO GÓROWSKIEGO KONKURSU INFORMATYCZNEGO DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH pod hasłem "Moja ulubiona książka". Natomiast M. Marchwacki, J. Hajduk i M. Giełda na etapie szkolnym przygotowali gry, które stały się biletem do finału II Międzywojewódzkiego Górowskiego Konkursu Informatycznego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych kategoria kodowania w Scratchu. Komisja konkursowa wysoko oceniła prace naszych uczniów i wszyscy zostali zakwalifikowani do finałów. Wszystkim gratulujemy i życzymy sukcesów.
Dzień Bezpiecznego Internetu
Pod hasłem "Razem zmieniamy internet na lepsze" obchodziliśmy tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu. Pod kierunkiem pani. B. Mazurkiewicz uczennice klasy VI- J. Smoła i i W. Kaźmierowska przygotowały prezentację i przedstawiły ją wszystkim naszym uczniom. Natomiast pani A. Ławecka w ramach zajęć świetlicowych przeprowadziła zajęcia pod hasłem „Wady i zalety korzystania z Internetu”. Głównym celem zajęć było przygotowanie do bezpiecznego korzystania z sieci, uświadomienie dzieciom zagrożeń wynikających z użytkowania Internetu, zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci, wskazanie na konieczność stosowania zabezpieczeń i ograniczeń dostępu do niebezpiecznych stron. Z plansz informacyjnych stworzono „Kącik bezpiecznego Internetu”.
Spotkanie z Mistrzem
Na zaproszenie Katarzyny Sikorskiej i Janusza Solnickiego - twórców projektu edukacyjnego pt. „Ludzie bogactwem naszej gminy”, progi naszej szkoły przekroczyli niezwykli goście. Naszych uczniów odwiedzili Państwo Aneta i Damian Balińscy, którzy przez dzieci zwłaszcza klas młodszych kojarzeni są jako rodzice Filipa z IIa. Starsi uczniowie jednak bez trudu rozpoznali Pana Damiana, który przez wiele sezonów był filarem najbardziej utytułowanego klubu żużlowego w Polsce - Unii Leszno. Chociaż w chwili obecnej Damian Baliński jest reprezentantem klubu z Rybnika to zawsze chętnie uczestniczy w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą z naszego regionu. Po zaprezentowaniu niezwykle bogatego dorobku sportowego, Państwo Balińscy pokazali elementy ubioru i wyposażenia żużlowca. Nasz gość opowiedział o swojej pasji i karierze sportowej. Następnie przyszedł czas na mnóstwo pytań jakimi uczniowie zasypali sportowca. Jednak największą atrakcją dla dzieci była możliwość wysłuchania „ryku silnika” maszyny żużlowej, którą Pan Damian uruchomił. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali pamiątkowe zdjęcia z autografem i stanęli do wspólnej fotografii z żużlowym mistrzem świata.
Mały ratowniczek
Uczniowie klas I - III realizują zadania wynikające z projektu "Mały Ratowniczek". W ostatnim czasie poznały postać doktora Kręciołka, który uczył jak należy udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci na podstawie zdobytej wiedzy musiały samodzielnie wypełnić test. Bardzo wielu uczniów bardzo dobrze i bezbłędnie poradziło sobie z pytaniam. Najlepsi zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominkami otrzymanymi od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach projektu "Ratujemy i uczymy ratować". Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Słodkie muffinki
Nasz wolontariuszki wraz z opiekunkami: p. Mazurkiewicz i p. Sikorską przygotowały Słodkie muffinki, które sprzedawały w Tłusty Czwartek. Dochód przeznaczony został na akcję " Dzwonek na obiad".
Poznajemy Antarktydę
Uczniowie klasy 2a zainspirowani lekturą A. i CZ. Centkiewiczów "Zaczarowana zagroda" postanowili samodzielnie wykonać makietę do lektury. Z masy solnej, plasteliny i kartonów wykonali model Antarktydy nawiązujący do przeczytanej książki. Oczywiście na makiecie zanalazły się pingwinki, na czele z Elegancikiem, stacja badawcza i zagroda. Całość wyglądała bardzo imponująco, a uczniowie bardzo zgodnie współpracowali w grupach, co dało ostatecznie wspaniały wynik.
Dzień Kobiet
Chłopcy ze wszystkich klas naszej szkoły pamiętali o swoich koleżankach i nauczycielkach wręczając drobne upominki i kwiaty z okazji Dnia Kobiet.
Cyrk
Do szkoły zawitał Cyrk. Była to spora atrakcja dla uczniów. Artyści zaprezentowali ciekawy pokaz akrobacji, żonglerki i iluzji. Jednak największą niespodzianką była obecność pytona- Julii.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie