25 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Również w naszej szkole pamiętaliśmy o tak ważnym dla naszych uczniów i ich przytulanek święcie. Zaprosiliśmy przedszkolaków z grupy :Smerfów" i "Biedronek" z Przedszkola w Dąbczu. Dzieci poznały najsłynniejsze misie, zatańczyły pląs, zaprezentowały swoje misie innym dzieciom oraz kolorowały postać Kubusia Puchatka.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
„ŚWIĘCI SĄ DLA NAS GWARANCJĄ, ZE I MY MOŻEMY NIMI ZOSTAĆ. I TAK NAPRAWDĘ NIE TRZEBA WIELE….. .” (Ojciec Knabit)
W piątek 30 października br. tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych w naszej szkole odbył się, poprzedzony przemarszem, bal „Wszystkich Świętych.” Bal rozpoczął barwny korowód dzieci przebranych za wybranego świętego. „ Taki duży, taki mały, może świętym być” – tak śpiewali uczestnicy na rozpoczęcie i zakończenie balu. To propozycja zabawy z pięknym pozytywnym przesłaniem.
W czasie balu dzieci zaprezentowały swoje stroje. Zamiast przebierać się za „ wróżki, czarownice czy….” przebrały się za świętych pokazując w ten sposób, że „Świętość zwycięża.”
Najpiękniejsze stroje zostały nagrodzone:
Klasy I – III
I miejsce – Kacper Florczak
II miejsce – Jakub Gorwa
III miejsce – Aleksandra RatajewskaKlasy IV – VI
I miejsce – Ksawery Walkowiak
II miejsce – Dorota Śniegucka
III miejsce – Natalia Kołodziej.
WIFOON
Aktorzy z Poznańskiego Teatru zatrudnieni przez Wielkopolskie Forum Organizacji Osób z Niepełnosprawnością (WIFOON) zawitali do naszej szkoły. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Uczymy się razem żyć - przełamujemy stereotypy! Kampania na rzecz włączenia społecznego dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami". Uczestniczyły w nim uczniowie z klasy IIa. Aktorzy zaprezentowali krótką scenkę dwojga uczniów ze szkoły integracyjnej, w której Agatka była dziewczynką z zespołem Downa. Dzieci dowiedziały się, czym charakteryzują się takie osoby i czym spowodowana jest ta niepełnosprawność. Na koniec uczniowie uczestniczyli w warsztatach, w czasie, których mogli poczuć się jak funkcjonuje osoba z zespołem Downa. Dzieci stwierdziły, że nie miałyby nic przeciwko temu, aby taki uczeń chodził do ich szkoły.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WIFOON.
Jesienne wędrówki
Uczniowie klas Ia i Ib wraz z wychowawczyniami Katarzyną Sikorska i Joanną Jędraszyk odwiedzili Pracownię Ćwiczeń Praktycznych Zespołu Szkół Rolniczo - Budowlanych w Lesznie. Dzieci zostały zapoznane z pracami wykonywanym w ogrodzie i na polu w okresie jesiennym.Odwiedziły szklarnie i poletka doświadczalne, o które dbają uczniowie zdobywający zawód ogrodnika i rolnika. Miały możliwość zobaczyć stajnię i padok. Korzystając z pięknej jesiennej pogody uczniowie pobiegali w labiryncie utworzonym z krzewów oraz w sadzie po dywanie usypanym z kolorowych liści.
Poznajemy polskie tańce narodowe
Wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w koncercie Pro Musica i poznawali polskie tańce narodowe. Obejrzeliśmy również stroje, w których dawniej tańczono. Tancerze zaprezentowali nam: poloneza, kujawiaka, oberka, mazura i krakowiaka.
Dla Tych, którzy odeszli.
Tradycyjne, jak co roku przed dniem Wszystkich Świętych uczniowie klasy Ia i III wraz z wychowawcami Katarzyną Sikorską i Januszem Solnickim odwiedzili cmentarz i mejsca poświęcone Polakom poległym za wolność ojczyzny. Uczniowie klasy Ia na cmentarzu w Rydzynie zobaczyli, gdzie spoczywa patron naszej szkoły Tadeusz Łopuszański. W rydzyńskim lesie i na przedmieściu Rydzyny uczniowie uczcili pamięć poległych Polaków, walczących o nasz kraj.
Pamiętamy o tych, którzy odeszli na zawsze.
Tradycyjnie przed świętem Wszystkich Świętych uczniowie klas IV i VI wraz ze swoimi wychowawcami- mgr M. Kliberem, mgr B. Mazurkiewicz odwiedzili miejsca pamięci , które znajdują się na terenie naszej gminy. Chcąc uczcić pamięć i oddać hołd tym , którzy zginęli w czasie II wojny światowej, złozyli wiązankę i zapalili znicze przy pomnikach ku czci zamordowanych. W tym dniu odwiedziliśmy też grób naszego patrona- Tadeusza Łopuszańskiego. Pamiętamy.
Dzwonek na obiad
Celem akcji jest ofiarowanie ciepłego obiadu tym uczniom, których rodzice lub opiekunowie nie są w stanie samodzielnie zapewnić go swoim pociechom. Jeden ciepły posiłek dziennie to absolutne minimum dla prawidłowego rozwoju dziecka: minimum, na które najmłodsi z ubogich rodzin, często nie mogą liczyć w swoich domach. W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji " Grosz do grosza" , aby pomóc podopiecznym Fundacji " Być bardziej".
Szkolnymi koordynatorami akcji są:
nauczyciele: p. Beata Mazurkiewicz i p. Marcin Kliber,
uczniowie: Anna Prałat, Karolina Kurzawa i Laura Wasilewska - kl. IV i Wiktoria Białasik, Wiktoria Gorwa, Zuzanna Jankowiak i Amelia Pierzchała z kl. VI.
Pierwsza zbiórka pieniędzy już za nami. Oto ranking klas:
- II B
- I A
- I B
- VI
- II A
- III
- V
- IV
Szkolny Konkurs Recytatorski
Dnia 23.10.2015 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, którego tematem przewodnim była " Miłość w literaturze". Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I- III i IV-VI. Oto zwycięzcy:
Kategoria wiekowa kl. I - III
I m. Blanka Mentel kl. II B
II m. Oliwia Białasik kl. I A
III m. Magdalena Kaczmarek kl. II B
wyróżnienie: Konrad Andrzejewski kl. I B
Kategoria wiekowa kl. IV - VI
I m. Anna Prała kl. IV
II m. Wiktoria Gorwa kl. VI
III m. Karolina Kurzawa kl. IV.
Zwycięzcy konkursu szkolnego będą reprezentować naszą szkołę w rejonowy konkursie recytatorskim w Rydzynie.
Wszystkim uczestnikom i laureatom dziękujemy za udział i życzymy dalszych sukcesów.
Organizatorzy:
Beata Mazurkiewicz i Katarzyna Sikorska.
" Wyśpiewać dziś chcemy Wam życzenia..."
Z okazji jakże ważnego
święta, życzymy całemu
Gronu Pedagogicznemu i Pracownikom
dużo zdrowia, energii,
wytrwałości oraz wielu
sukcesów zawodowych
i osobistych .W tym szczególnym dniu Święta Edukacji Narodowej. oprócz kwiatów, życzeń i uśmiechów uczniów , grupa artystów przygotowana przez panią Beatę Mazurkiewicz zaprosiła wszystkich na uroczystą akademię. Mogliśmy przenieść się do baśniowego świata krasnali, duchów i czarownic, które przygotowały pierwszaków do prawdziwej szkolnej przysięgi. Dzień nauczyciela.
Pasowanie uczniów klasy I A i I B
Uroczystość Pasowania uczniów klas pierwszych odbyła się w naszej szkole 14 października 2015r. Do społecznośći uczniowskiej przyjęto aż 47 uczniów. Uroczystego pasowania dokonał pan burmistrz Kornel Malcherek. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz kubki przygotowane specjalnie na tę uroczystość przez Radę Rodziców. Każdy uczeń otrzymał też legitymację szkolną. Uroczystość zakończyła sie słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Święto Pieczonego Ziemniaka
Przedszkolaki z grupy Biedronek i Smerfów z Przedszkola w Dąbczu wraz ze swoimi paniami zaprosiły uczniów klasy Ia na Świeto Pieczonego Ziemniaka. Do Dąbcza dojechała również klasa I ze szkoły nr 13 w Lesznie. Dzieci wspólnie bawiły się, śpiewały, tańczyły i sprawdzały się w konkurencjach sprawnościowych. Organizatorzy zadbali o słodki poczęstunek i co najważniejsze o to, aby każdy uczestnik mógł skosztować jak smakują ziemniaki upieczone w ognisku. Bardzo dziekujemy paniom z Przedszkola za zaproszenie i świetna zabawę.
W rodzinie siła
W sobotę 3 października spotkaliśmy się na międzyszkolnym festynie rodzinnym - "W rodzinie siła". Bawiły się ze sobą szkoły w Dąbczu, Kaczkowie i Rydzynie. Rywalizacja odbyła się w trzech kategoriach: kulinarnej, sportowej i plastycznej. Każda szkoła zaprezentowała 6 wypieków wykorzystując dary lata i jesieni. Konkurencje sportowe odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych klas 1-3 i 4-6. W kategorii plastycznej wykonano postać przedstawiającą Panią Jesień. W przerwach między konkurencjami zaprezentowali się w występach wokalnych i tanecznych uczniowie każdej ze szkół. Po degustacji i ocenie ciast przez jury pysznych wypieków spróbowali zarówno kibice jak i zawodnicy. Wszystkie ciasta cieszyły się ogromnym powodzeniem i szybko zniknęły ze stołu. Wysoką notę otrzymały wypieki mam z naszej szkoły. Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny „Moje najmilsze rodzinne chwile”. W kategorii klas I-III zwycięzcą okazał się Bartosz Łaszczyński (IIb), w klasach IV-VI 3 miejsce zajęła Karolina Kurzawa (IV). Na zakończenie zawodnicy otrzymali z rąk burmistrza symboliczne czeki dla swoich szkół, oraz medale i dyplomy. Wszyscy zostali poczęstowani smacznymi jabłkami. Swietnie bawili się rodzice jak i uczniowie. Zarówno burmistrz, jak i pani dyrektor MGOPS mają nadzieję, że na podobnej imprezie spotkamy się za rok.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii W rodzinie siła.
Święto Pieczonego Ziemniaka
W piątek 02.10.2015, Gromada Zuchowa „Pracowite Mrówki” oraz 10 Drużyna Harcerska „Włóczykije” im. T. Łopuszańskiego, działające przy Szkole Podstawowej w Dąbczu zorganizowali spotkanie integracyjne połączone ze Świętem Pieczonego Ziemniaka. Na uroczystość zostali zaproszeni również rodzice zuchów i harcerzy. Wspólnie bawiło się prawie sto osób. Każdy mógł zjeść pieczonego ziemniaka z gziką oraz pośpiewać, zrobić pieczątki z ziemniaka, pokolorować , pograć w gry na boisku szkolnym. Wszyscy najedzeni i z uśmiechem na ustach wrócili do domu.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto Pieczonego Ziemniaka.
Festyn rodzinny.
Zapraszamy wszystkich uczniów i rodziców na międzyszkolny festyn rodzinny, który odbędzie się w Hali Sportowej w Rydzynie dnia 03.10.2015r. (sobota) o godzinie 14:00.
Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu
23 września 2015r. z inicjatywy pani Katarzyny Sikorskiej odbyły sie w naszej szkole zajęcia w ramach wędrującej " Akademii Bezpiecznego Internetu". Jest to ogólnopolska kampania edukacyjno - prewencyjna, która ma za zadanie nauczyć dzieci w wieku wczesnoszkolnym w jaki sposób być ostrożnym w sieci. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, a realizowany przez Fundację dla Kultury.pl. Uczniowie klasy III podczas zajęć mogli zaprezentowac zdolności teatralne, a uczniowie z klas Ia i Ib wykazali się zdolnościami plastycznymi.
Spotkanie z KS Wamet Dąbcze
Uczniowie z klas młodszych naszej szkoły mieli możliwość spotkać się z zawodnikami drugiej ligii Klubu Sportowego Wamet Dąbcze.Sportowcy zaprezentowali lekcję pokazową i tajniki gry w tenisa stołowego zachęcając dzieci do zapisania się do akademii tenisa stołowego.
"Z historią za Pan brat"
19 września grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dąbczu wyjechała na XXI Festyn Archeologiczny do Biskupina, który świetnie wkomponował się w realizację projektu "Z kulturą za Pan brat". Hasłem tegorocznego festynu były "Smaki w przeszłości". Podczas pobytu uczniowie wraz z opiekunami Katarzyną Sikorską i Januszem Solnickim poznawali tajniki kuchni sprzed setek lat oraz mieli możliwość skosztowania wielu potraw. Dopełnieniem atrakcji w biskupińskiej osadzie był przejazd kolejką wąskotorową i rejs "Diabłem Weneckim" po jeziorze. Wszyscy powrócili do domów z wieloma pamiątkami oraz ogromem wiedzy i wrażeń z tak pięknej i "żywej lekcji historii".
Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 odbyło się 1 września i było połączone z otwarciem nowej części naszej szkoły.
Uroczystość poprzedziła Msza i wygłoszone kazanie przez Proboszcza naszej parafii księdza Wojciecha Mądrego.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście:
Wojewoda województwa Wielkopolskiego- p. Dorota Kinal,
Przedstawiciel Marszałka Województwa Wielkopolskiego dyrektor departamentu edukacji i nauki- p. Piotra Waśko,
Przedstawiciel Wielkopolskiego Kuratora Oświaty Starszego wizytatora- p. Aldona Grześkowiak- Węglarz,
Starosta powiatu leszczyńskiego- p. Jarosław Wawrzyniak,
Burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna – p. Kornel Malcherek,
wójt gminy Wijewo – p. Grzegorz Jędrzejczak,
Przewodniczący Rady Miejskiej w Rydzynie – p. Roman Skiba,
radni sejmiku Województwa Wielkopolskiego – p. Marek Sowa, p. Wiesław Szczepański,
radni powiatu leszczyńskiego oraz Miasta i Gminy Rydzyna, sołtysi naszej gminy, przedstawiciele film oraz organizacji i stowarzyszeń działających na terenie naszej gminy,
Przedstawiciel filmy, która wybudowała nasz nowy budynek – p. Piotr Giera,
Honorowi Przyjaciele Naszej Szkoły:
p. Zdzisław Sroczyński
Przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbczu,
Wieloletni dyrektor naszej szkoły- p. Zbigniew Długi
Przedstawiciel firmy Wamet – p. Hieronim Firlej
A także, osoby związane z ideami naszego patrona
Przewodniczący Prezydium Rady Fundacji im. Tadeusza Łopuszańskiego i jednocześnie kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie, która jest także Honorowym Przyjacielem Naszej Szkoły- p. Zbigniew Mocek
Członkinię Prezydium Rady Fundacji im. Tadeusza Łopuszańskiego –p. Eugenia Kaczmarowska
Cieszyła nas również obecność dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół z terenu naszej gminy oraz poczty sztandarowe z tych szkół, przewodniczącej działająca przy naszej szkole Rady Rodziców p. Izabeli Pacholskiej, współpracującego z nami od kilku lat mieszkańca naszej wsi wykładowcę Instytutu Wychowanie Fizycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie prof. dr hab. Ryszarda Panfil wraz z żoną, przyjaciół z Grund- Und Oberschule Lehnin – „Heinrich Julius Bruns” , ks. Wojciech Mądry, oraz rodziców, uczniów i pracowników szkoły.
Skierowali oni miłe słowa do Pana Dyrektora Wojciecha Jędrzejczaka oraz uczniów wyrażając nadzieję, że w tak pięknym obiekcie nauka będzie samą przyjemnością.
Po wystąpieniu zebranych gości klasa IIa przedstawiła program artystyczny.
Następnie wszyscy udali się na boisko szkolne gdzie proboszcz ks. Wojciech Mądry poświęcił nową cześć szkoły a przewodnicząca szkoły Wiktora Gorwa, burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna p. Kornel Malcherek oraz przedstawiciel firmy, która wybudowała nasz budynek p. Piotr Giera dokonali uroczystego przecięcia wstęgi inaugurując tym samym otwarcie naszej szkoły.
Zaproszeni gości oraz uczniowie klas I udali się przed budynek szkoły, gdzie każda klasa posadziła swoje drzewko.
Uroczystość zakończyła się zwiedzaniem szkoły.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016.
Wyprawka szkolna
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Łopuszańskiego informuje, że w związku z Rządowym programem pomocy uczniom w 2015 r. ,,Wyprawka szkolna”, istnieje możliwość dofinansowania zakupu podręczników dla uczniów rozpoczynających w roku szkolnym 2015/2016 naukę w klasie III szkoły podstawowej oraz uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego rozpoczynających naukę w klasach III, V i VI szkoły podstawowej i naukę w klasach II-III gimnazjum.
Dofinansowanie przysługuje uczniom z rodzin, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 574 zł netto lub wymagających pomocy ze względu na przypadki określone w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (m.in. ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, bezradności w sprawach opiekuńczo – wychowawczych, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, alkoholizmu lub narkomanii, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej), na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń, a także uczniom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego bez względu na wysokość dochodów.
Wnioski należy składać w sekretariacie szkoły do dnia 15.09.2015 r. (wnioski do pobrania na stronie www szkoły w sekretariacie szkoły i u wychowawcy klasy III) Wyprawka 2015/2016
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie