Wraz z początkiem roku szkolnego 2022/2023 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Łopuszańskiego w Dąbczu intensywnie rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa - włączyli się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania.
Zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom balladę Adama Mickiewicz pt. Świtezianka. Utwór ten mieści się w zbiorze Ballady i romanse, który ma niezwykłą wartość w literaturze polskiej i wyznacza początek polskiego romantyzmu.
Uczennice klasy siódmej wcieliły się w role: narratora, młodego strzelca, nieznajomej dziewczyny/Świtezianki.
Szkolne Narodowe Czytanie było okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz uwrażliwiania ich na piękno języka polskiego.
Narodowe Czytanie
Komunikat Dyrektora Szkoły
Szanowni Rodzice Uczniów
Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Łopuszańskiego w Dąbczu
1 września 2022 r. rozpoczynamy kolejny rok szkolny. Organizacyjnie będzie to dla naszej szkoły trudny czas związany z modernizacją i rozbudową budynku nr I. Duża część terenu wokół szkoły będzie placem budowy. W związku z tym wprowadzonych zostanie wiele zmian i ograniczeń. Nie będzie możliwości korzystania z parkingu przy sali gimnastycznej. Także na początku września nie będzie możliwości pozostawiania przez uczniów rowerów na terenie szkoły. Świetlica szkolna na ten rok została przeniesiona do budynku nr II i będzie znajdować się na parterze. Wejście do budynku nr I będzie możliwe tylko z przodu od ulicy, wyznaczonym przejściem. Dodatkowe informacje związane z organizacją pracy szkoły w tym budynku będą podawane na bieżąco zarówno uczniom jak i rodzicom. Proszę o wyrozumiałość oraz zachowanie szczególnej ostrożności i bezpieczeństwa.
Organizacja rozpoczęcia roku szkolnego.
Świetlica czynna od 6.50.
Przywóz uczniów autobusem zaczynamy od Nowej Wsi o godz. 7.05. Kierunek Tworzanice około godz. 7.25.
Godz. 8.00 Msza Święta w Kościele Parafialnym w Dąbczu. Proszę rodziców o niezajmowanie miejsc w ławkach – zostawmy je dla dzieci. Rodziców i uczniów klas I zapraszam na chór.
Po mszy poszczególne klasy udają się ze swoimi wychowawcami na spotkanie do klas, nie będzie uroczystego rozpoczęcia apelem.
Rozwóz autobusowy około godz. 10.00
Proszę, aby do szkoły na rozpoczęcie roku szkolnego nie przychodzili rodzice uczniów z klas II – VIII.
Dyrektor szkoły
mgr Wojciech Jędrzejczak
Komunikat Dyrektora Szkoły
Szanowni Rodzice uczniów klas I rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Łopuszańskiego w Dąbczu.
Spotkanie organizacyjne związane z rozpoczęciem roku szkolnego odbędzie się 30 sierpnia 2022 r. o godz. 17.00 w budynku nr I ( parterowy).
W związku z rozpoczętymi robotami budowlano /modernizacyjnymi wejście do budynku jest tylko z przodu od ulicy. Jednocześnie informuję, że parking za budynkiem szkolnym będzie już w tym momencie wyłączony z użytkowania. Proszę samochody zostawiać na parkingu przy kościele lub na łączce za remizą OSP. ( Pamiętajmy, by nie blokować wyjazdów z remizy).
Dyrektor Szkoły
Wojciech Jędrzejczak
Zakończenie Roku Szkolnego 2021/2022
„Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wszystko się zaczyna.” Te niezwykle trafne słowa księdza Jana Twardowskiego towarzyszyły nam podczas tegorocznej uroczystości zakończenia roku szkolnego. Dla jednych to kolejny rok w murach naszej szkoły, dla innych już ostatni. Nie znaczy to jednak, że przygoda tegorocznych absolwentów się kończy. Wręcz odwrotnie, ich życie dopiero teraz nabierze tempa. Z wielkimi nadziejami ruszają w świat, rozwijając swoje pasje i goniąc marzenia. Trzymamy kciuki i wierzymy, że bagaż doświadczeń, które zdobyli w naszej szkole przyda im się w tej podróży.
100
Zajęcia adaptacyjne dla przyszłych pierwszoklasistów
W dniu 14 i 15 czerwca 2022 r. w naszej szkole odbyły się drzwi otwarte i zajęcia adaptacyjne dla przyszłych uczniów klas pierwszych, których celem było poznanie nowego otoczenia, nauczycieli oraz rówieśników. Dzieci miały okazję zwiedzić naszą szkołę, wziąć udział w zajęciach taneczno-ruchowych oraz czytelniczych, gdzie specjalnie dla nich uczniowie klas trzecich przeczytali najpiękniejsze wiersze Jana Brzechwy. Wszyscy aktywnie i z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach.
Dziękujemy wszystkim za przybycie, do zobaczenia we wrześniu!
Szkolny Piknik
Samorząd Uczniowski, a dokładnie Oliwia Picz oraz Oliwia Wawrzyniak z klasy 7b zorganizowały szkolny piknik dla klas IV-VIII. Uczniowie mogli spędzić nieco czasu na integracji przy grach planszowych, posłuchać muzyki oraz wziąć udział w konkurencjach przygotowanych przez organizatorki. Ważną częścią pikniku była zbiórka pieniędzy na wsparcie mieszkańca Dąbcza, którego dom ucierpiał wskutek uderzenia pioruna podczas jednej z burz. Sprzedając ciasta upieczone przez chętnych uczniów zebrano 1215,42 zł. Bardzo dziękujemy.
35
Wizyta w OSP Dąbcze
Uczniowie klasy 1a dzięki panom z OSP Dąbcze: Markowi Rybińskiemu i Jarosławowi Bartkowiakowi mieli możliwość poznać pracę strażaka. Zwiedzili remizę strażacką, obejrzeli wyposażenie wozu strażackiego oraz otrzymali wyczerpujące odpowiedzi na zadawane pytania.
9
Wycieczka klas ósmych do Wrocławia
- 26
10 czerwca uczniowie klas ósmych wspólnie z panem Burmistrzem Kornelem Malcherkiem wyruszyli na wycieczkę do stolicy Dolnego Śląska. W Muzeum Pana Tadeusza należącym do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich zobaczyli rękopis wielkiego działa, poznali okoliczności historyczne powstania "Pana Tadeusza". Następnie przez przepiękne Stare Miasto przeprowadziła uczniów pani przewodnik opowiadając ciekawe legendy i zapoznając młodzież z krasnoludkami zamieszkującymi Wrocław. Na koniec wycieczki uczniowie udali się do kina, na seans "Jurassic World".
Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego
15 czerwca odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2022/2023.
Kandydaci:
Michalina Majorczyk (7b)
Wiktoria Jaworska (7b)
Łucja Kłak (7a)
Martyna Rygusik (4b)
Zuzanna Giernaś (7a)Wyniki wyborów:
Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Zuzanna Giernaś – 79 głosów
Zastępca Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego - Michalina Majorczyk – 38 głosów
Skarbnik - Martyna Rygusik – 24 głosówGratulujemy.
10
Rowerówka klas IV-VII
Idąc śladami nauk naszego patrona, czerwiec stoi pod znakiem podróżowania i rozwijania tężyzny fizycznej. 10 czerwca uczniowie klas IV-VII udali się wraz wychowawcami i opiekunami na rowerówkę do oddalonej o 15km leśniczówki Nadolnik. Pogoda była tego dnia dla nas łaskawa to i podróż minęła bardzo przyjemne. Na miejscu mogliśmy oddać się aktywnościom sportowym oraz integracji zespołów klasowych.
27
Poznajemy Stawy Milickie
Uczniowie klasy 1a odbyli lekcję przyrody w terenie. Udali się do Rudy Sułowskiej, aby na terenie ścisłego rezerwatu ptaków wodnych przy pomocy lornetek dokonać obserwacji ptaków. Pan przewodnik przedstawił historię i programy ochrony środowiska obejmujące te tereny. Uczniowie poznali faunę i florę występującą w rezerwacie Ruda Sułowska. W trakcie zajęć wystąpiły elementy matematyki, historii, ornitologii,
ichtiologii, wspólna zabawa a nawet odrobina poezji.77
Beskidy 30.05-03.06
Pierwszego słonecznego dnia klasy siódme wyjechały do Brennej znajdującej się w województwie śląskim na ziemi cieszyńskiej w dolinie rzeki Brennica, gdzie podziwiali uroki tejże miejscowości.
Uczniowie zwiedzili mnóstwo ciekawych atrakcji.
W ciągu drugiego dnia przewodnik zabrał nas na wzgórze zamkowe w Cieszynie, wieża Piaskowska "Rotunda św. Mikołaja", następnie miło spędziliśmy czas na rynku Cieszyńskim. Niektóre z osób poszły również na granicę Czeską, gdzie zrobiły zakupy.
Następnego trzeciego dnia wyruszyliśmy do miasta Wisła, zobaczyć skocznie Adama Małysza.
Pojechaliśmy wyciągiem na samą górę skoczni oraz na taras widokowy. Wieczorem spędziliśmy miło czas przy ognisku i pieczeniu kiełbasek. Nie obyło się bez konkursów z nagrodami.
Kolejnego dnia poszliśmy na ciężką wspinaczkę na szczyt góry Błatnia, która osiąga 917m n.p.m, była to bardzo wyczerpująca droga na sam szczyt.
Następna atrakcją tego dnia był "Dzień Sportu", w którym przewodnik zorganizował nam różne gry sportowe. Mimo zmęczenia wszyscy bawiliśmy się na wspólnej dyskotece.
Ostatniego dnia pożegnaliśmy się z Brenną i odwiedziliśmy Obserwatorium Nietoperzy, w którym
dowiedzieliśmy się o gatunkach tego ssaka oraz zobaczyliśmy je na żywo. Wróciliśmy bezpiecznie do domu.
Uczniowie z klasy siódmej oceniają tą wycieczkę bardzo pozytywnie.
Tekst: Magdalena Kulesza, Michalina Majorczyk
225
Poznajemy zawód fotografa
W ramach orientacji zawodoznawczej uczniowie klasy 1a spotkali się z Panią Ewą Gryczką (prywatnie mama Rysia), aby dowiedzieć się na czym polega praca fotografa. Pani Ewa w ciekawy sposób opowiedziała historię fotografii, pokazała aparaty, których kiedyś używano do robienia zdjęć. Zaprezentowała jedncześnie bardzo nowoczesny sprzęt, który współcześnie pomaga fotografom w pracy. Dużą atrakcją dla uczniów był dron, który uwiecznił nasze spotkanie.
16
W klasie 1a zawsze jest wesoło!
W ramach wychowania fizycznego uczniowie klasy 1a bardzo chętnie wychodzą na spacery, grają w gry zręcznościowe lub wspólnie tańczą. Oto krótka relacja zdjęciowa z ostatnich dni.
48
Bieszczadzkie wędrówki
Na przełomie maja i czerwca, w uroczym Polańczyku położonym w Bieszczadach odbyła się zielona szkoła. Przez pięć dni trzydziestu pięciu uczniów z klas V - VIII poznawało ten malowniczo położony zakątek Polski. Pierwszy dzień upłynął na zwiedzaniu Krakowa, a kolejne dni na bieszczadzkich szlakach. Z pewnością uczniowie zapamiętają wizytę w kopalni nafty w Bóbrce, Skansen w Sanoku, zaporę na Solinie, zdobycie wieży widokowej na Jeleniowatym, wizytę w zagrodzie żubra w Mucznem, Małą i Dużą Pętlę Bieszczadzką, wizytę w bacówce i w cerkwi oraz spacery po połoninach. Wieczory uczniowie spędzali na wspólnych spacerach, zabawach, tańcach, ognisku. Czas na wycieczce minął bardzo szybko, ale pozostały piękne wspomnienia.
22610
Aneta Kachel "Nauczycielem na medal" w powiecie leszczyńskim
Miło nam poinformować, że nauczycielka naszej szkoły, Pani Aneta Kachel, została wyróżniona zaszczytnym tytułem "Nauczyciel na medal" w powiecie leszczyńskim.
Do nagrody dla najbardziej cenionych i lubianych nauczycieli w największym plebiscycie edukacyjnym w naszym regionie i całej Polsce Panią Anetę Kachel zgłosili rodzice oraz uczniowie naszej szkoły. Nominacja była dowodem wielkiego uznania i sympatii.
Celem plebiscytu jest nagrodzenie najbardziej charyzmatycznych i kreatywnych nauczycieli. Takich, którzy nie tylko doskonale przekazują wiedzę, lecz także mają umiejętność nawiązywania relacji, cieszą się autorytetem i sympatią zarówno uczniów jak i ich rodziców, nauczycieli z pasją, wyróżniających się serdecznością, takich, którzy są dobrymi wychowawcami.
Serdecznie gratulujemy Pani Anecie Kachel. Jesteśmy dumni, że w naszym gronie mamy nauczyciela na medal!
Podsumowanie projektu "Przystanek kultura!"
Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy! Końca dobiegł także projekt "Przystanek kultura!", który mogliśmy realizować dzięki współpracy z leszczyńską fundacją Cooperacja.
Podczas kilku miesięcy realizacji projektu udało nam się zorganizować:
- trzy warsztaty edukacyjne, przygotowujące dzieci do wizyt w intstytucjach kultury,
- trzy wycieczki do instytucji kultury,
- trzy warsztaty podsumowujące, podczas których dzieci tworzyły albumy z podróży.
Była to niezapomniana przygoda, a gdyby nie Fundacja Cooperacja oraz PZU, nigdy nie moglibyśmy jej przeżyć. Dziękujemy!
Zapraszamy do obejrzenia naszych wspomnień:
https://drive.google.com/file/d/1Gwe17o_Cqg-ygqk7cyr4zI7BgBvRYv9j/view?usp=sharing
Konkurs fotograficzny SLEEVEFACE– „dzisiaj ubieram się w książkę”.
11 maja w naszej szkole odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu fotograficznego SLEEVEFACE– „dzisiaj ubieram się w książkę”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Nadesłane zdjęcia były bardzo ciekawe, a uczestnicy wykazali się ogromną pomysłowością, dbałością o szczegóły oraz humorem. Jury miało trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców, dlatego przyznano miejsca ex aequo.
Kategoria klas I-V
1. miejsce - Anna Sznycer Vb
2. miejsce - Paulina Okręt Vb
3. miejsce - Nina Urbaniak IIb, Amelia Szabała Va
Kategoria klas VI-VIII
1. miejsce - Kacper Florczak VIIb
2. miejsce - Karolina Okręt VIIa, Aleksandra Sikorska VIa
3. miejsce - Bartosz Łaszczyński VIIIb
14
Apel z okazji obchodów Święta Konstytucji 3 Maja
Święto Narodowe Trzeciego Maja to jedno z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju. Nawiązuje ono do wydarzeń z 1791 roku, kiedy to podpisano pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. To dzień, w którym warto uzmysłowić sobie rolę i znaczenie takich słów, jak: Ojczyzna, Patriotyzm. Daje on też możliwość przybliżenia kilku faktów z historii Polski, często zapomnianych przez uczniów. W tym roku podczas obchodów majowych dziewczęta z klasy 6a przybliżyły rys historyczny związany z tamtymi wydarzeniami. Wcieliły się w tak ważne osobistości z XVIII wieku, jak: król Stanisław August Poniatowski, hetman Potocki, Robespierre. Występ pozwolił przypomnieć naszym uczniom, jak ważnym dokumentem była konstytucja.
6
Sprawdzian kompetencji uczniów klas 3
W dniach 26-28 kwietnia 2022 r. w naszej szkole odbył się kolejny już test kompetencji OMNIBUS przeznaczony dla uczniów klas 3, mający na celu podsumowanie pierwszego etapu edukacyjnego. Trzecioklasiści sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności z języka polskiego, matematyki oraz przyrody. Do sprawdzianu podeszli bardzo poważnie, w ciszy i pełnym skupieniu rozwiązując poszczególne zadania.
Życzymy naszym wychowankom jak najlepszych wyników!
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie