• BohaterON - włącz historię!

          • BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. 

             

            Nasza szkoła - w tym roku po raz kolejny - przystąpiła do realizacji tego projektu. Na podstawie materiałów edukacyjnych otrzymanych od organizatora i własnych scenariuszy, p. Hanna Dopierała przeprowadziła z uczniami klasy 6a zajęcia dotyczące Powstania Warszawskiego. Po zapoznaniu się z tematem, dzieci  przygotowały życzenia dla Powstańców Warszawskich w formie kartek, laurek z indywidualnymi wpisami, rysunkami.                                          

              Udział w kampanii BohaterON dał szansę na nawiązanie dialogu pokoleń i pozwolił wyrazić wdzięczność, szacunek i pamięć – wartości, o których wobec walczących o wolną Polskę, nigdy nie powinniśmy zapomnieć.

            Tym samym udało nam się połączyć pokolenia i sprawić, że adresaci będą czuli, że pamięć o Nich, Ich odwadze nie zginie. Udział w akcji był piękną lekcją patriotyzmu i historii naszej Ojczyzny.

                       Wszystkie zgromadzone materiały zostały wysłane na adres fundacji, która przekaże je honorowym odbiorcom.

          • Święto Niepodległości

          • Społeczność naszej szkoły uczciła 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Podczas apelu uczniowie odśpiewali hymn narodowy w ramach akcji „Szkoła do hymnu,” a następnie przedstawiciele klas 5-8 popisali się wiedzą i umiejętnościami w konkursie historycznym. Pytania dotyczyły zagadnień związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W klasach 1-4 uczestnicy konkursu zmagali się z pytaniami z zakresu historii i geografii Polski.

          • Dziady, część 2 - gramy dla Marysi (wkrótce film z przedstawienia)

          • 4 listopada w sali wiejskiej w Nowej Wsi odbył się spektakl teatralny pt. „Dziady” w wykonaniu naszych nauczycieli. Inicjatywa miała na celu przybliżyć twórczość naszego wieszcza – Adama Mickiewicza, wzbudzić zainteresowanie sztuką oraz, co najważniejsze wspomnianego dnia, przeprowadzić zbiórkę pieniędzy na rzecz Marysi Drożdżyńskiej, chorej na rdzeniowy zanik mięśni. Ku radości aktorów, sala była wypełniona po brzegi, a z opinii publiczności można było stwierdzić, że spektakl odniósł sukces. Sukcesem można również nazwać kwotę zebraną przed i po występie. 2138,70zł to wspaniały wynik i świadczy o OGROMNYM sercu darczyńców. Nauczyciele przekazują publiczności podziękowania za obecność oraz wsparcie i wierzą, że nie było to ostatnie spotkanie w roli aktorów.

          • Przystanek kultura!

          • 12 października 2021 roku odbyła się pierwsza z trzech wycieczek, organizowanych w ramach projektu "Przystanek kultura!", sfinansowanego ze środków Fundacji PZU.

            Uczniowie klas: 3a, 3b i 6a wybrali się do Kalisza oraz Opatówka, gdzie wspólnie odkrywali historię i kulturę, a także wzięli udział w warsztacie sitodruku.

            I choć pogoda nas tego dnia nie rozpieszczała, do domów wróciliśmy zadowoleni i pełni pozytywnych doświadczeń!

          • Stos Groszy dla Marysi 

          • Od 14.09 do ostatniego dnia września mieliśmy do czynienia w naszej szkole z "gorączką grosza". Dołączyliśmy do wspópracy z panią Izabelą Pietrzak, pomysłodawczynią akcji, i zajęliśmy się zbiórką pieniędzy, a dokładnie głównie groszy na rzecz chorej na rdzeniowy zanik mięśni Marysi Drożdżyńskiej. Poznaliśmy dzięki temu prawdziwą wagę pieniądza. Ostatecznie zebraliśmy około 40kg groszy co dało w sumie 1280,79zł.

          • Pasowanie na Ucznia

          • W dniu 20 października 2021 odbyło się pasowanie na ucznia. Uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klas Ia i I b. Uroczystość odbyła się z udziałem rodziców, zaproszonych gości, nauczycieli  oraz kolegów i koleżanek z klas starszych.

            Pasowanie  to jedno z najważniejszych wydarzeń w szkolnym życiu pierwszoklasisty. Od tego dnia każde dziecko czuje się już prawdziwym uczniem, czyli pełnoprawnym członkiem szkolnej rodziny.
            Uczniowie klas pierwszych ślubowali być godnymi Polakami i wzorowymi uczniami. W ten sposób oficjalnie przyjęci zostali do grona uczniów naszej szkoły. Największym przeżyciem dla dzieci był moment pasowania. 
            Pan Dyrektor Wojciech Jędrzejczak wraz z panem burmistrzem Kornelem Malcherkiem poprzez dotknięcie ogromnym, zaczarowanym ołówkiem ramienia każdego dziecka  zamieniała go w prawdziwego ucznia.  Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje, słodkości od pana burmistrza i upominki od Rady Rodziców.

            To był wyjątkowy dzień dla najmłodszych wychowanków, którym życzymy sukcesów i przyjemnego pobytu w murach naszej szkoły.

          • Święto Komisji Edukacji Narodowej

          • Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez przerwy zdobywa, ten może być nauczycielem innych - Konfucjusz

            14  października  -  Dzień  Edukacji  Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów, wszystkich pracowników oświaty. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została powołana z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Uroczyście w tym roku Dzień Edukacji Narodowej obchodzili uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Łopuszańskiego w Dąbczu oraz zaproszeni goście. W części oficjalnej głos zabrał Pan Dyrektor, Wojciech Jędrzejczak, który złożył serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękował za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń. Przedstawił też nauczycieli i pracowników, którzy otrzymali w tym roku Nagrodę Dyrektora. Następnie uczniowie klas piątych zaprezentowali program artystyczny, a na zakończenie wręczyli słodkie upominki.Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty życzenia wytrwałości, wielu sukcesów oraz satysfakcji z pracy zawodowej, a także powodzenia w wypełnianiu ważnych i trudnych obowiązków społecznych.

          • Cinema 3D

          • Dnia 8.10.2021r. uczniowie klasy 5a, 7a oraz 7b wybrali się  na pieszą wycieczkę do Cinema 3D na seans filmowy pt. „Jak rozmawiać z psem?”.  Wędrówka w słonecznej pogodzie nie sprawiła nikomu żadnej trudności. Wszyscy z uśmiechem na twarzy oglądali interesujący film. Na koniec każda z klas wraz z wychowawcą zrobiła pamiątkowe zdjęcie przy figurach z Lego Star Wars.

          • Manufaktura Gliny

          • Nowa galeria Manufaktura Gliny została dodana do albumu fotograficznego

            Uczniowie kasy 1A wybrali się dzisiaj na kolejną wycieczkę.  Podczas warsztatów w Manufakturze Gliny w Lesznie  wykonali piękne obrazki ceramiczne przedstawiające jesień. Zajęcia  w sposób ciekawy, kreatywny i z dużą cierpliwością  poprowadziły panie: Kinga i Julia. Dziękujemy bardzo!

          • Dzień Chłopaka

          • Nowa galeria Dzień Chłopaka została dodana do albumu fotograficznego

            W klasie 1A od samego rana świętowano Dzień Chłopaka. Po wejściu do klasy uczniów powitał  SpongeBob, który w postaci piniaty wisiał pod sufitem. Jak się okazało,  chłopcom trafiło się nie lada wyzwanie. Piniata długo wygrywała walkę z  ciosami zadawanymi przez chłopców, aż w końcu udało się!!! Z piniaty wypadły upominki dla każdego chłopca.

          • Wizyta w piekarni i zwiedzanie wiatraków

          • Nowa galeria Wizyta w piekarni i zwiedzanie wiatraków została dodana do albumu fotograficznego

            Uczniowie klasy 1a udali się na wycieczkę do piekarni GS Osieczna. W ramach orientacji zawodoznawczej poznali specyfikę pracy piekarza, obserwowali proces wypiekania ciastek, tworzenia drożdżówek. Samodzielnie przygotowali ciastka, które zostały upieczone i zjedzone przez dzieci na miejscu. Kolejną atrakcją było zwiedzanie wiatraków "koźlaków" w  Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej. 

          • Spotkanie z policjantem

          • Nowa galeria Spotkanie z policjantem została dodana do albumu fotograficznego

            Uczniów klas pierwszych odwiedził aspirant Przemysław Pieprzyk z Zespołu Dzielnicowych Rydzyna. Podczas pogadanki pan policjant przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, zapoznał uczniów z ogólnymi zasadmi bezpieczeństwa, których uczniowie powinni przestrzegać w różnorodnych sytuacjach życiowych. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał znaczek odblaskowy, który pozwoli bezpiecznie poruszać się po chodnikach i poboczach.

          • Wycieczka rowerowa klas 5b i 6a

          • 9 września klasy 5b i 6a wybrały się na wycieczkę rowerową do punktu turystyczno-edukacyjnego "Uroczysko Nadolnik".  Było ognisko, pieczenie kiełbasek, integracja i dużo uśmiechu… nie tylko podczas pozowania do zdjęć. W drodze powrotnej rowerzyści zatrzymali się w Luboni przed dworkiem, w którym prawie 200 lat temu  gościł Adam Mickiewicz. W tym dniu uczniowie pokonali ponad 30 kilometrów. Wszyscy zachowali się przepisowo i wzorowo na całej trasie.

          • Grzyby na boisku.

          • Nie tylko w lesie rosną grzyby, przekonali się uczniowie naszej szkoły. Pod jednym z krzaków na boisku szkolnym wyrosły dorodne grzyby. Są one obiektem zainteresowania dzieci. Może ktoś z naszych uczniów jest w stanie podać dokładny gatunek? Jak oceniają leśni zbieracze jest to grzyb z rodziny maślaków.

            Fot. Ewa Mokrzycka

          • Narodowe Czytanie

          • Czwartego września w całej Polsce już po raz dziesiąty odbyła się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. W tym roku na lekturę wybrano Moralność pani Dulskiej autorstwa Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnaleźć w nim można komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Nasza szkoła w ramach ogólnopolskiego wspólnego czytania przyłączyła się do  akcji trzeciego września. Uczniowie klas VI-VIII wcielili się w role: tytułowej Anieli Dulskiej, jej męża Felicjana, córek Meli i Hesli, syna Zbyszka, Juliasiewiczowej, służącej Hanki i kucharki. Swoje kwestie przeczytali wzorcowo! Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie.

          • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2021/2022

          • Uroczyście, lecz w reżimie sanitarnym, przywitaliśmy nowy rok szkolny. Ze względów bezpieczeństwa klasy I-III i IV-VIII uczestniczyły w osobnych apelach i mszach świętych. Na inauguracji roku szkolnego, oprócz uczniów klas I- VIII i grona pedagogicznego, pojawili się zaproszeni goście oraz rodzice. Dyrektor szkoły,  Wojciech Jędrzejczak,  szczególnie ciepło przywitał uczniów klas pierwszych, dla których przyjście do szkoły to zarówno radość jak i stres. Po apelu pierwszoklasiści, już tradycyjnie, posadzili drzewka, a pozostali uczniowie wraz z wychowawcami spotkali się w swoich salach lekcyjnych. Nowy rok szkolny to czas na nawiązywanie przyjaźni, rozwijanie zainteresowań i zdobywanie kolejnych doświadczeń. Wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom życzymy wielu sukcesów i wzajemnej życzliwości.

          • Komunikat Dyrektora Szkoły

          • DRODZY RODZICE! DRODZY UCZNIOWIE!

            Pierwszego września rozpoczynamy kolejny rok szkolny. 

            W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych uczniów oraz uwzględniając możliwości lokalowe, nie przewidujemy jednej ogólnej uroczystości inaugurującej rok szkolny 2021/2022.

            Organizacja rozpoczęcia roku szkolnego

            Od 6.50 do 8.00 czynna świetlica szkolna.

            7.05 – 7.45      - przyjazd dzieci do szkoły.  

            Zaczynamy od kierunku Tworzanice - Przybin – 7.00/7.05 Następnie Tworzanice, Tworzanki, Maruszewo;

            Nowa Wieś - 7.30/7.35

            Uczniowie z Dąbcza niekorzystający z rannej świetlicy przychodzą do szkoły nie wcześniej niż o godz.7.45

            Uczniowie klas I – III udają się z wychowawcami do kościoła.

            8.00 – 9.00       - msza święta,

            Klasy II – III

            9.00 – 9.15       - apel na sali gimnastycznej,

            9.15 – 10.00     - spotkanie w klasach z wychowawcami.

            Klasy I

            9.00 – 9.25       - apel, a po nim sadzenie drzewek,

            9.25 – 10.00     - spotkanie w klasach z wychowawcami.

            Uczniowie klas IV – VIII

            8.00 – 9.00       - apel i spotkania w klasach z wychowawcami

            9.00 – 10.00     - msza święta

            10.00 – 10.30   -  oczekiwanie na autobus i odjazd do domu

            W uroczystościach biorą udział TYLKO rodzice uczniów z klas I i uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole. Wchodzimy na salę gimnastyczną z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego  w maseczkach.

            Wojciech Jędrzejczak

            Dyrektor Szkoły Podstawowej

            im. Tadeusza Łopuszańskiego

            w Dąbczu

          • Komunikat Dyrektora Szkoły

          • Dyrektor Szkoły informuje, że spotkanie z rodzicami dzieci, które 1 września 2021 rozpoczną naukę w naszej szkole, odbędzie się 30 sierpnia o godzinie 18:00 w sali sportowej..