W poniedziałek 26 listopada uczniowie klasy VI przygotowali małą niespodziankę dla swoich młodszych kolegów i koleżanek. Uczniom klasy III przygotowującym się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej podarowali własnoręcznie zrobione lampiony adwentowe. Zbliżający się Adwent to czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Oczekiwanie to wyraża się w roratach, na które zabieramy ze sobą lampiony. Niech te symboliczne ,,światełka” cieszą i prowadzą naszych uczniów na wspólne oczekiwanie w kościele! Kamil Staniszewski
Adwentowa niespodzianka
FINAŁ WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO W DRUŻYNOWYCH SZACHACH
21 listopada nasi młodzi szachiści w składzie: Filip Rosik, Julia Rypińska, Mateusz Prałat i Hanna Maćkowiak wraz z opiekunem – Januszem Solnickim udali się na XX Igrzyska Dzieci. Na przepięknej hali sportowej w Pleszewie rozegrany został Finał Województwa Wielkopolskiego, nad którym patronat honorowy objął zarówno Marszałek Województwa Wielkopolskiego – pan Marek Woźniak, jak i Wielkopolski Kurator Oświaty – pani Elżbieta Leszczyńska. Sam udział w finale był dla nas już wielkim sukcesem, gdyż prawo udziału w nim wywalczyły tylko dwie drużyny z powiatu leszczyńskiego. W mistrzostwach wzięło udział pięćdziesiąt drużyn z całego województwa, a każdy uczestnik zawodów musiał rozegrać osiem rund. Po niezwykle zaciętych pojedynkach nasza drużyna uplasowała się na czterdziestym miejscu, które jest dla nas wielkim wyczynem, zważywszy na fakt, iż w królewską grę uczymy się grać dopiero od roku. Chociaż Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego pozostają już tylko we wspomnieniach uczestników, to były one wspaniałą lekcją i niezwykłym doświadczeniem w drodze do jeszcze większych szachowych sukcesów.
Koncert Majki Jeżowskiej
W Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie odbył sie koncert Majki Jeżowskiej, na który udali się uczniowie z klas 1A, 3 i 6.Kolorową osobowością, wspaniałymi piosenkami, kontaktem z publicznością i rozmową Majka porwała do zabawy każdego widza, a jej koncert był okazją do wspólnego śpiewania, tańca i uśmiechu dla każdego. Uczniowe wysłuchali i zaśpiewali największe hity: "A ja wolę moją mamę", "Wszystkie dzieci nasze są" czy "Najpiękniejsza w klasie". Jak się okazało dzieci bardzo dobrze znają teksty piosenek Majki Jeżowskiej i bardzo dobrze przy nich się bawią.
Koncert "Śpiewamy dla Niepodległej" w Nowej Wsi
Dnia 20. 11. 2018 w Nowej Wsi o godzinie 19.00 rozpoczął się koncert "Śpiewamy dla Niepodległej". Przed publicznością wystąpili uczniowie klas IV - VII. Młodzi ludzie zaprezentowali piosenki patriotyczne, tj. "Ojczyzno ma", "Rota", czy "Piechota".
Ponadto dzieci wyrecytowały kilka wierszy, przedstawiły informacje historyczne oraz zatańczyły poloneza. "Miło było patrzeć na ludzi, którzy śpiewali razem z nami. Z jednej strony czułam się niepewnie, z drugiej miałam satysfakcję, że uczestniczę w czymś ważnym" - zdradziła jedna z uczennic, Zosia Hasińska.
Koncert przygotowała p. Beata Mazurkiewicz.
Koncert cieszył się zainteresowaniem mieszkańców. Sala w Nowej Wsi była wypełniona niemal po brzegi.
Dzień Praw Dziecka w naszej Szkole
#goblue
20 listopada przyszliśmy do szkoły ubrani na niebiesko. W ten sposób przyłączyliśmy się do świętowania rocznicy uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o prawach dziecka.W tym dniu uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci. Wychowawcy przeprowadzili zajęcia o prawach dziecka, które miały na celu uświadomić najmłodszym, jak ważne jest ich respektowanie. Ponieważ klasy czwarte na godzinie wychowawczej zwiedzały wystawę w Zamku w Rydzynie, wspomniany temat został omówiony na języku polskim. Dzieci zaangażowały się w zajęcia, chętnie wyrażały swoje zdanie i współpracowały.
Także w świetlicy dzieci miały zajęcia, przygotowane w grupach I-III przez p. M. Solnickiego i p. S. Wyrwantowicz - Polak, a w grupach IV-VIII przez panie V. Bogdanow i L. Kowalczyk - Kierzek.
Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w akcji. Jeszcze przez najbliższe dni będziemy mogli podziwiać piękne gazetki, informujące o dzisiejszym święcie.
Obchody Święta Niepodległości
Stulecie niepodległości w naszej szkole
Dzień 9 listopada w naszej szkole miał niecodzienny charakter. Obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Od samego rana odczuwać można było odświętną, patriotyczną atmosferę. Dzieci, nauczyciele i pracownicy pojawili się w białych, czerwonych lub biało-czerwonych strojach. Także szkoła od kilku dni była przygotowywana na te niezwykłe święto. W klasach i na gazetkach ściennych pojawiły się flagi oraz informacje na temat wydarzeń z 1918 roku.
Świętowanie rozpoczęło się o 7.50. Cała społeczność szkolna spotkała się na sali sportowej, gdzie po krótkim powitaniu, odbył się finał konkursu historycznego. Uczestnicy zaznaczali poprawne odpowiedzi na kartkach, a następnie mogli zweryfikować swoją wiedzę.
O 8.35. na sali gimnastycznej zostały tylko osoby, wytypowane wcześniej do dyktanda-sztafety. W tym samym czasie uczniowie klas I-III wzięły udział w zajęciach plastycznych, a ich starsi koledzy z klas IV-VIII w grze terenowej. Zabawy przyniosły wiele emocji.
Po przerwie śniadaniowej na uczniów czekały kolejne konkurencje i atrakcje. Każdy mógł spróbować swoich sił w planszowisku. Gry: „Polak mały”, czy puzzle z bohaterami zachęciły dzieci do poznania historii Polski. W tym samym czasie odbywały się rozgrywki szachowe oraz konkursy plastyczne dla różnych grup wiekowych.
O 11.00 cała szkoła ponownie zebrała się na sali sportowej. Po wprowadzeniu sztandaru, o 11.11. zostały odśpiewane cztery zwrotki hymnu. Następnie odbył się uroczysty koncert pieśni patriotycznych, przygotowany przez p. B. Mazurkiewicz. Po zakończeniu występu nastąpiło podsumowanie konkursów i wręczenie nagród wyróżnionym uczniom.
Tego dnia nie obyło się bez wzruszeń i emocji. Niepodległość jest dla naszych uczniów czymś istotnym, o czym świadczy ich aktywne uczestnictwo w przygotowanych wydarzeniach.
Rocznica wyboru papieża Jana Pawła II
16 października 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy 40 rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Karola Wojtyły.
Z tej okazji uczniowie należący do koła religijnego oraz chętni uczniowie z klas V-VIII przygotowali uroczysty apel poświęcony Janowi Pawłowi II, który pokazał wszystkim, że droga do bycia dobrym wiedzie przez człowieczeństwo.
W programie został pokazany papież, który jeździł na nartach, uprawiał jogging, korzystał z urlopów, ale przede wszystkim jako człowiek był wrażliwy, skromny, pełen wiary i miłości.
Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały prezentację o życiu Jana Pawła II, uważnie wsłuchiwały się w dialogi, deklamowane wiersze i piosenki.
Przesłaniem uroczystości było nie tylko przypomnienie nauczania i dokonań Świętego, ale również ukazanie wspaniałej osoby Jana Pawła II, która jest dla nas wzorem umiłowania Boga, nauki i człowieka.
Zwiedzanie wystawy przez klasy piąte i szóstą
13 listopada kolejne klasy, tym razem piąte i szósta, pojechały zobaczyć wystawę, dotyczącą Tadeusza Łopuszańskiego. Uczniowie wraz z opiekunami udali się do Zamku w Rydzynie.
Obejrzenie wystawy pozwoliło dzieciom dowiedzieć się więcej na temat Patrona. Tadeusz Łopuszański żył w latach 1874-1955. Był wybitnym pedagogiem, twórcą i dyrektorem szkoły eksperymentalnej Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich w Rydzynie. W jego placówce a uczniowie zdobywali nie tylko gruntowną wiedzę. Nauczyciele dbali o rozwój aktywności fizycznego i odpowiednie postępowanie wychowanków.Wycieczka połączona została ze zwiedzaniem Zamku. W rolę przewodnika wcielił się Dyrektor Wojciech Jędrzejczak, który z pasją opowiedział o poszczególnych salach.
Uczniowie wrócili do szkoły bogatsi o nową wiedzę. Dowiedzieli m.in., jak wyglądały cenzurki wychowanków Gimnazjum i Liceum m. Sułkowskich w Rydzynie, w jaki sposób młodzież spędzała wolny czas i jakie zasady panowały w internacie.
Wizyta w firmie Agromix
W ramach orientacji zawodoznawczej odbył się wyjazd do firmy Agromix w Rojęczynie. Dzieci z klas 1a i 3 obejrzały sprzęt rolniczy oraz wysłuchały informacji o pracy rolnika. Zostały obdarowane pysznymi cukierkami oraz napojami, a także każdy otrzymał zestaw firmowych upominków. Bardzo dziękujemy pania Blance Andrzejewskiej - mamie Klary i Konrada za zaproszenie.
Żywa lekcja historii
Uczniowie klas 1Ai 3 wraz z wychowawcami udali się do Wilkowic, aby przeżyć lekcję historii w Regionalnej Izbie Tradycji i Kultury Wiejskiej. Uczniowie mogli obejrzeć rekonstrukcje staropolskiej kuchni i sypialni oraz rekonstrukcje zawodów, które dzisiaj znikają z rynku pracy: kołodzieja, rymarza, kowala. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszył się sprzęt, który kiedyś ułatwiał życie mieszkańcom wsi. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wilkowicach oraz członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Lipieńskiej w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli dzieciom o wystawie za co bardzo serdecznie dziękujemy.
Podziarany Tata na lekcji doradztwa zawodowego
Na zaproszenie Katarzyny Sikorskiej, uczniów klasy ósmej odwiedził Jakub Urbaniak znany jako Podziarany Tata. Opowiedział uczniom jak połączyć można realizację marzeń i pasji z pracą zawodową. Uczniowie znają postać Podziaranego Taty z bloga, instagrama czy Facebooka, jednak takie spotkanie "na żywo" zrobiło na uczniach duże wrażenie.Na facebooku i instagramie ma tysiące fanów. Gościł w telewizji śniadaniowej, bywa na wszystkich liczących się pareningowych eventach. Uczniowie z uwagą słuchali opowieści dotyczącej wyboru szkoły, który jak okazało się nie był łatwy. Gość zachęcił uczniów, aby zawsze byli sobą, nie rezygnowali z marzeń, nie bali się podejmować decyzji, których są pewni.
Obchody Święta Komisji Edukacji Narodowej
Dnia 12.października 2018 w hali sportowej odbył się uroczysty apel z okazji święta KEN.
Głos zabierali kolejno obecny na uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna pan Kornel Malcherek, oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbczu pan Wojciech Jędrzejczak , który wręczył nagrody wyróżnionym nauczycielom.
Po części oficjalnej uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą p. Marcinem Klibrem przedstawili humorystyczny spektakl pt. „Tajemniczy Pokój Dyrektora…”.Występ zakończyła piosenka wykonana przez uczennicę klasy VII – Annę Prałat.
Akcja BohaterON w naszej szkole
W październiku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji BohaterON - włącz historię! Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, poprzez wysłanie im kartek pocztowych. Uczniowie poznali historię Powstania, a także życiorysy jego uczestników na lekcjach wychowawczych. Dzięki zajęciom mogli napisać piękne życzenia i podziękowania dla Powstańców.
Pasowanie pierwszoklasistów
31 października w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Łopuszańskiego w Dąbczu odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Na uroczystość zostali zaproszeni: Dyrekcja, nauczyciele, rodzice oraz Burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna.
Część artystyczną, pt. "Magiczna szkoła” przygotowały wychowawczynie klas I – panie Katarzyna Sikorska oraz Joanna Jędraszyk. Pierwszaki śpiewająco weszli na scenę, gdzie czekały na nich wyzwania. Starsze koleżanki z klasy VI wcieliły się w prowadzącą i wróżki, a ich pomocnikami były uczennice klasy III. Dzieci stały się żółtodziobami i musiały wykonać zadania, udowadniające, że nadają się na uczniów szkoły podstawowej. Jak się okazało, poszło im doskonale.
Po programie artystycznym dzieci zostały uroczyście pasowane na uczniów szkoły podstawowej, otrzymały również pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie Burmistrz Kornel Malcherek podarował dzieciom słodkie upominki.
Po uroczystości w szkole Dyrektor, Rada Rodziców oraz zaproszeni goście udali się na kawę i poczęstunek.
Akcja charytatywna "Jabłuszko"
Tam gdzie pomoc tam my! W dniach 17-19 po raz kolejny przystąpiliśmy do akcji charytatywnej "Jabłuszko". Tym razem nieśliśmy pomoc dzieciom chorym na min. dystrofię mięśniową, mózgowe porażenie dziecięce lub przepuklinę oponowo-rdzeniową.
Pomoc drugiemu człowiekowi uskrzydla i sprawia, że można przenosić góry. Stąd przedstawiciele samorządu wraz
z pomocnikami niestrudzenie dostarczali pełne skrzynie jabłek do wszystkich obecnych w te dni w szkole.W tym roku udało nam się pobić ubiegłoroczny rekord o 200zł! co dało ostateczny wynik 629zł. Niech te pieniądze
i bezinteresowna pomoc przysłużą się, aby wesprzeć w leczeniu tych, którym jest w życiu trudniej.
"Czerwony Kapturek" zaprosił do Krainy Bajek i Baśni
25 października odbyła się pierwsza odsłona projektu: „Zapraszamy do Krainy Bajek i Baśni”. Uczniowie klasy IV a wraz z polonistką p. K. Zmysłowską przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek przedstawienie, pt. „Czerwony Kapturek”. Dzieci zaprezentowały wersję historii, w której szczęśliwe zakończenie dotyczyło wszystkich bohaterów.
Przedstawienie odbyło się na czwartej godzinie lekcyjnej. Czwartoklasiści wcześniej przygotowali staranne zaproszenia dla uczniów klas I-IV wraz z nauczycielami. Gdy goście pojawili się na sali gimnastycznej, rozpoczął się występ. Cała klasa zaangażowała się, a odtwórcy głównych ról: Czerwony Kapturek (Julia Matysiak) i Wilk (Maciej Kajzer) poradzili sobie bez zarzutu.
Po ostatnim ukłonie, na widzów czekała niespodzianka. Babcia (Julia Łuczak) i Leśniczy (Mateusz Milecki) spotkali się na pysznym poczęstunku. W tym czasie dziewczynki zaprezentowały układ taneczny do piosenki „Chocolate”, a widzowie zostali poczęstowani cukierkami.
Już wkrótce kolejne wydarzenia, związane z projektem.
Pamiętajmy.
Dzień Wszystkich Świętych jest dniem zadumy, zamyślenia, wspomnienia wszystkich tych, których już z nami nie ma. Aby uczcić ich pamięć uczniowie z klas 1 A i 3 udali się na pobliskie cmentarze. Na cmentarzu w Rydzynie zapalili znicze na grobie partona szkoły - Tadeusza Łopuszańskiego, w miejscach pamięci o zmarłych, poległych i zamordowanych za wolnośc naszej Ojczyzny, a także na cmentarzach w Nowej Wsi i w Lesznie.
Festyn Archeologiczny w Biskupinie
Po raz kolejny uczniowie z naszej szkoły odwiedzili osadę obronną ludności kultury łużyckiej w Biskupinie. Tym razem wzięliśmy udział w największej imprezie – XXIV Festynie Archeologicznym. Tegoroczna edycja poświęcona była dziejom handlu i nosiła tytuł „Archeomarket. Od wymiany po stragany.” W czasie imprezy zaprezentowano rozwój handlu od epoki kamienia przez epokę brązu, epokę żelaza po wczesne średniowiecze, czyli w tym ostatnim przypadku czasy, kiedy kształtowała się większość istniejących dziś państw europejskich. Pokazano wymianę „towar za towar”, która jest jedną z najstarszych, znanych i niekiedy wykorzystywanych po dzień dzisiejszy, metod transakcji. Zaprezentowano także, gdzie i kiedy pojawiły się pierwsze monety, nie zawsze traktowane były jako środek płatniczy o ustalonej wartości, jak to ma miejsce dzisiaj. Wyjazd do Biskupina miał także dodatkowe atrakcje. Był to przejazd kolejką wąskotorową, której trasa do Biskupina prowadziła przez malownicze tereny ziemi pałuckiej. Dzieci uczestniczyły także w rejsie statkiem pasażerskim. Z pokładu „Diabła Weneckiego” podziwiały biskupiński rezerwat. Mimo niezbyt ciepłego dnia, wszystkim dopisywał humor, a zakupione pamiątki, wśród których dominowały topory, dzidy, łuki i tarcze na długo przypominać będą tak wspaniałą „historyczną wyprawę”.
Przekazanie flagi powstania wielkopolskiego
W piątek na pierwszej lekcji uczniowie uczestniczyli w niezwykłym apelu, który dotyczył stulecia odzyskania Niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uczniowie pod kierunkiem p. Marty Foriasz przygotowali część artystyczną, dotyczącą wydarzeń z roku 1918. Następnie Burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna złożył na ręce Samorządu Uczniowskiego flagę Powstania Wielkopolskiego. Zostanie ona umieszczona przed budynkiem numer jeden.
Rowerówka klasy VI
W dniach 10-12 września Uczniowie klasy VI pod opieką wychowawcy pana Marcina Klibra, oraz pań: Marty Foriasz i Luizy Kowalczyk Kierzek wzięli udział w wycieczce rowerowej do Wielenia. Celem podróży był ośrodek wczasowy Krokus, gdzie zaplanowano główne atrakcje. Pierwszego dnia, uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w dwuosobowych kajakach. Początki nie były łatwe, ale wkrótce większość radziła sobie całkiem nieźle. Zdołaliśmy opłynąć Jezioro Wieleńskie, i zdobyć minimum doświadczenia potrzebnego do wyprawy zaplanowanej na następny dzień. Po powrocie do ośrodka, zdążyliśmy jeszcze zaliczyć kąpiel w jeziorze, i przeżyć wyprawę pirackim Krakenem. Wieczorem zjedliśmy kolację przy ognisku. Następnego dnia odbyły się warsztaty żeglarskie prowadzone przez instruktorów ośrodka, uczniowie pływali na omegach i poznali podstawowe pojęcia z tej dziedziny .
Popołudnie upłynęło znowu na wiosłowaniu, tym razem pokonaliśmy dłuższy odcinek Szlaku Konwaliowego: Jezioro Wieleńskie, Trzytoniowe, Breńskie, oraz Białe.
Wycieczkę zakończyliśmy następnego dnia szczęśliwie docierając do Dąbcza.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie