• Pieczemy dla Ukrainy

• Uczennice klas ósmych postanowiły zaangażować się w pomoc uchodźcom z Ukrainy i uskuteczniły przepyszną inicjatywę. Poświęciły na przygotowania weekend spędzony w kuchni, czego wynikiem były wspaniałe wypieki, które kolejnego dnia można było zakupić  na terenie naszej szkoły. Wielu darczyńców wsparło akcję bardzo hojnie i dzięki Wam nasza wspaniała społeczności, zebrano 896,20 zł. Cały dochód został przekazany ogólnopolskiej zbiórce na pomoc Ukrainie na stronie www.siepomaga.pl. Dziękujemy za ogromne serce.

• Obchody Dnia Wiosny

• 25.03 uczniowie naszej szkoły oficjalnie powitali przybyłą wiosnę. Plan obchodów przygotowała klasa 4a i po ich krótkim wstępnie każda klasa przystąpiła do głównej części święta. Pierwszym zadaniem każdej klasy było wytypowanie jednego spośród swoich uczniów i przebranie go za Panią/Pana Wiosnę. Następnie, przypominając o istotnych zasadach segregacji śmieci, każda klasa stworzyła w pełni funkcjonalne kosze na śmiech do swoich sal lekcyjnych. Różnorodność i kreatywność uczniów jak zwykle nie zawiodła.

• Dzień bez plecaka

• Uczniowie klasy 7b zainicjowali akcję pt. "Dzień bez plecaka", która została przeprowadzona w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Uczniowie popisali się nie lada kreatywnością. Plecaki zastępowały min. walizki podróżne, kosze sklepowe, klatki dla zwierząt, a nawet opony samochodowe. W ciągu dnia zorganizowano jedyny w swoim rodzaju pokaz mody … „nie-plecaków”.

• Uczniowie 1a witają wiosnę

• Nowa galeria Uczniowie 1a witają wiosnę została dodana do albumu fotograficznego

Uczniowie z klasy 1a przygotowali kolorowe opaski na włosy, instrumenty muzyczne i wyruszyli nad zalew powitać wiosnę oraz poszukać pierwszych jej oznak. Pogoda i humory dopisywały tego dnia szczególnie pięknie.

• Sukces Naszych Szachistów

• 12 marca grupa najmłodszych miłośników królewskiej gry w składzie: Anna Andrzejewska, Nina Urbaniak, Franciszek Kmiećkowiak, Rafał Nowaczyk, Aleks Delomier, Filip Naskręt i Wiktoria Pietryga udała się wraz z p. Januszem Solnickim  do Włoszakowic. Nasi uczniowie uczestniczyli w IV Finale Wojewódzkich Mistrzostw Wielkopolski Szkół Projektu Edukacja przez Szachy w Szkole. Wszyscy reprezentanci naszej szkoły spisali się znakomicie, bo był to dla większości z nich pierwszy poważny turniej. Na szczególne słowa uznania zasłużyła Ania, która w kategorii dziewczynek klas pierwszych została mistrzynią województwa wielkopolskiego. Świetne występy zaliczyli także Nina, która zajęła czwartą lokatę i Franciszek, który uplasował się na szóstej pozycji. W klasyfikacji drużynowej nasi uczniowie zajęli czwarte miejsce pozostawiając za sobą kilkanaście szkół z wielkopolski. Podczas dzisiejszej spotkania gratulacje małym szachistom złożył Pan Kornel Malcherek – Burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna oraz Dyrektor naszej oświatowej placówki – Wojciech Jędrzejczak. Już dzisiaj młodzi szachiści myślą o kolejnych sukcesach. Tym razem będą to mistrzostwa naszej szkoły, które odbędą się w kwietniu.

• Pokaz Jiu-jitsu

• Na zaproszenie Janusza Solnickiego przybył do Szkoły w Dąbczu pan Artur Szymański. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Ludzie bogactwem naszej gminy”. Nasz gość od dwunastu lat trenuje ten rodzaj sportu walki. Obecnie jest posiadaczem czarnego pasa i od dziesięciu lat prowadzi klub, w którym trenują przyszli adepci tej dyscypliny sportu. Ma na swoim koncie wiele sukcesów: mistrzostwo Europy, mistrzostwo Polski oraz zwycięstwo w prestiżowym turnieju Grand Slam AJP London. Podczas dzisiejszego spotkania nasz gość przybliżył wszystkim zebranym zasady obowiązujące w walce jiu-jitsu oraz przeprowadził kilka ćwiczeń, w których uczestniczyli nasi uczniowie. Na zakończenie odbył się pokaz walki w wykonaniu mistrza oraz zaproszonych przez niego gości.

• Najwięcej witaminy mają ...

W dniu dzisiejszym społeczność naszej szkoły zebrała się w sali sportowej. Powodem były obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet. Główną częścią spotkania była część artystyczna, w której wystąpili uczniowie klasy 2b pod kierunkiem wychowawcy. Podczas apelu mieliśmy przyjemność gościć Pana Burmistrza oraz Pana Sławomira Zygnera, szefa sztabu WOŚP, który wraz z Panem Burmistrzem wręczyli podziękowania dla armii wolontariuszy z naszej szkoły.

Następnie wręczono nagrody za udział w rozmaitych konkursach organizowanych przez naszych nauczycieli, a nieco później odbył się ponowy występ klasy 2b, który tym razem obejrzały mamy. Po apelu zaproszeni goście udali się do klasy na kawę i słodki poczęstunek.

• Bieg Tropem Wilczym

• 6 marca 2022 roku uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny wzięli udział w Biegu Tropem Wilczym organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Armii Krajowej w Kaczkowie z siedzibą w Rojęczynie.

Pokonali dystans 1963 metrów (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek), w ten sposób uczcili pamięć „Żołnierzy Wyklętych”.

• Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

• W dniu 21lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To wyjątkowe święto zostało ustanowione przez UNESCO, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące.

Z tej okazji w naszej szkole odbyły się dwa konkursy:

- dla klas I-III – Szkolny Konkurs Kaligraficzny,

- dla klas IV-VIII – Szkolny Konkurs „Pokażmy język polski!”

Uczniowie w formie plakatów i wideoprezentacji przygotowali ciekawostki, cytaty dotyczące języka polskiego, zasady ortograficzne, wiersze - łamańce językowe.

Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję i ochronę. Troska o język ojczysty to również dbałość o historię, tożsamość, to nieustanne tworzenie i interpretowanie słów, za pomocą których opisujemy świat.

• Podziękowania

• Z całego serca dziękujemy Rodzicom, Uczniom, Pracownikom szkoły za przygotowanie pomocy dla potrzebujących z Ukrainy.